Bu hastalıkları parayla satıyorlar

Orta ve Güney Amerika'dan dünyaya yayılan, 4 bin yıldır insanları zehirleyen ve maddi imkanı olmayanların dahi para vererek satın aldığı sigaranın, kanser türleri başta olmak üzere 142 temel hastalığa yol açıyor

31 Temmuz 2012, Salı 13:16
A A
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.  Tevfik Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın keyif verici bir madde  olarak 4 bin yıldır yaygın olarak Orta ve Güney Amerika’da kullanıldığını ve  Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb tarafından Avrupa’ya taşınmasıyla dünyaya  yayıldığını belirtti.
 
Avrupa’dan da özellikle denizciler tarafından dünyaya yayılan sigaranın,   parayla satılması ya da satın alınması sebebiyle büyük maddi kayıplara neden  olduğunu anlatan Özlü, insanların sigarayla birlikte bir çok hastalığı da satın  aldığını ifade etti.
 
Prof. Dr. Özlü, ”parayla satın alınan hastalıklar” olarak tanımladığı  sigaraya bağlı hastalıkların oldukça fazla ve bir çoğunun ölümcül olduğuna   dikkati çekerek, sigaranın akciğer, gırtlak, ağız, dil, dudak, diş eti, burun,  bademcik, tükürük bezi, yutak, yemek borusu, böbrek, mesane, pankreas, mide,   anüs, vulva, rahim ağzı, karaciğer ve kan kanserleri gibi 21 hastalığa sebep  olduğunu vurguladı.
 
Sigaranın ağız içi tümörleri, diş eti hastalıkları, diş çürüğü, nezle,  sinüzit, bademcik iltihabı, ses tellerinde nodül ve polip gelişimi, orta kulak  iltihabı, horlama, ani işitme kaybı gibi 20 ayrı ağız, kulak, burun ve boğaz  hastalığına yol açtığını anlatan Özlü, kronik bronşit, amfizem, astım, küçük hava  yolu hastalığı, grip, soğuk algınlığı, akciğer kanamaları, tüberküloz, zatürre,   uyku-soluk durması sendromu gibi 18 farklı alt solunum yolu hastalığına da  sigaranın sebep olduğuna dikkati çekti.
         
SİGARANIN ZARARLARI SAYMAKLA BİTMEZ
         
Özlü, zararları saymakla bitmeyecek sigaranın kalp krizi, koroner  yetmezlik gibi 6 ayrı kalp hastalığı, reflü, ülser gibi 6 sindirim sistemi  hastalığı, beyin kanaması, beyin damarlarında tıkanıklık, felç gibi 5 beyin damar  hastalığı, burger hastalığı, damar sertliği, hipertansiyon, toplardamarlarda  pıhtı oluşumu gibi 15 periferik damar hastalığına yol açtığını söyledi. 
Kadınlarda adet düzensizliği, sancılı adet görme, adet döneminde   psikolojik gerilim, menopoz, kemik erimesi, idrar kaçırma, kısırlık, erken doğum,  düşük yapma, bebekte gelişme geriliği, annede sütün azalması gibi 31 ayrı kadın   hastalığı ile doğum ve bebek sağlığı hastalığına neden olan sigaranın erkeklerde   de kısırlık ve sertleşme sorununa yol açtığını anlatan Prof. Dr. Özlü, göz  hastalıklarından kataraktın da sigaraya bağlı olduğunu bildirdi.
         
142 HASTALIKTA DUMAN ETKİSİ
         
Prof. Dr. Özlü, bazı cilt, romatizmal, psikiyatrik, endokrin, böbrek ve   göz hastalıklarının da sebepleri arasında sigaranın olduğunu belirterek, ”Cilt buruşukluğu, yüzdeki kırışıklıklar, saç ve tırnaklarda sarı renk değişikliği,   yara iyileşmesinde bozulma, sedef hastalığı, ergenlik sivilceleri, depresyon,  şizofreni, katarakt gibi hastalıklar da sigaraya bağlıdır. Sigara 142 temel  hastalığa sebep olabilmektedir” dedi.
 
Hastalıkların 3 kategoride ele alınabileceğini belirten Prof. Dr. Özlü,  şöyle devam etti: ”Kimi hastalıklar vardır, alın yazısıdır, kaçamazsınız, korunamazsınız.   Siz daha siz olmadan genetik olarak hastalığı almışsınızdır. Yaşamınız boyunca bu   yükü taşımak zorundasınız. Kimi hastalıkları da sonradan edinirsiniz. Ağır iş,   çalışma koşulları, stres beslenme alışkanlıkları gibi yaşam biçiminizden   kaynaklanan bu hastalıklar çoğu zaman fark ettirmeden vücudunuzu mesken tutar.   Bunlara da alışır gidersiniz.
 
Bu 2 kategorinin dışında kalan bazı hastalıklar ise bilinçli olarak,  üstelik parayla satın alınır. Örneğin eğer isterseniz biraz para harcayarak ’nur   topu’ gibi bir kanseriniz olabilir. 20-30 yıl boyunca her gün, aksatmadan,  abonelik sistemi ve düzenli ödemeler şeklinde sigaraya yaptığınız yatırım, eninde  sonunda size kanser veya başka bir ağır hastalık olarak geri döner. Bu sefer   oturur hastalığı tedavi ettirmek için bir o kadar daha para harcarsınız. Peki  sağlığınızı geri alabilir misiniz? Maalesef hayır. İşte bunu anlamak zordur.”
 
Sigara ile kanser arasındaki sebep-sonuç ilişkisini herkesin hatta   tiryakilerin bile çok iyi bildiğini, sigara kullanıcılarının sağlığı üzerinden   bir çok kişinin para kazandığını belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, ”İnsanın   kendine yapabileceği en büyük iyilik sigarayı bırakmak” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.