Bu iş gençleri uçurur

Havayolu şirketlerinin pilot açığı, gençlere kazançlı ve prestijli bir işin kapısını açıyor. Türkiye'deki 15 okulda 18 ay pilotaj eğitimi alan gençler, sınavı geçtiklerinde aylık 5 bin lira kazançla pilot oluyor

24 Ağustos 2009, Pazartesi 16:18
A A

Ekonomik krizden etkilenmeden büyümeyi sürdüren sivil havacılık sektörü, pilot ihtiyacıyla gençlere prestijli ve kazançlı bir iş olanağı sunuyor. Türkiye’deki havayolu şirketleri, pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla çalışıyor. 

Türk Hava Kurumu’na (THK) bağlı Türkkuşu da 1935’ten beri Ankara Etimesgut ve Selçuk’taki tesislerinde gençlere pilotaj eğitimi veriyor. Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, kurumun öğrenci kapasitesini bu yıl 150’den 300’e çıkaracağını söyledi. 

96 bin liraya pilot eğitimi 
Pilot adayları, 18 ay boyunca 805 saat teorik, 207 saat pratik eğitimi alıyor. 45 bin euroya (95 bin 750 lira) mal olan eğitimin ardından sınavı başarıyla geçen öğrencilere dünya çapında geçerli Havayolu Taşıma Lisansı veriliyor. İşe başlayan bir pilot, ayda ortalama 5 bin lira maaş alıyor. Bankalar yüksek meblağdaki kurs ücretine kredi veriyor. 

Necdet Şendil önümüzdeki 5 yılda pilot açığının daha da artacağına dikkat çekerek, “THY bu yıl 150 pilot alacak. Diğer havayolu şirketleri de yılda 300-400 pilota ihtiyaç duyuyor” dedi. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.