Bu kez de iş var, gelen yok!

Bu kez de iş var, gelen yok!

Bin 559 lira maaşla çalışacak 267 sözleşmeli personel alımı için SGK kura düzenledi, sadece 68 kişi geldi

04 Temmuz 2010, Pazar 12:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SGK’nın 267 sözleşmeli personel alımı için düzenlediği kura çekimine sadece 68 kişi geldi, 199 kadro boş kaldı. SGK Başkanı Emin Zararsız, bu durum için “İlginin bu kadar düşük düzeyde kalmasını izah edemiyorum” dedi.

BAŞKAN DA ŞAŞIRDI

İş başvurularında sürekli rekorlar gören Türkiye, bu kez farklı bir sonuçla karşılaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 138’i İstanbul’da olmak üzere 18 ilde görevlendirilmek üzere 267 sözleşmeli personel almak istedi ancak kuraya sadece 68 kişi gelince 199 kadro boş kaldı. Türkiye’de gençler arasında işsizlik yüzde 24.6 olmasına rağmen başvurunun yetersiz kalması SGK Başkanı Emin Zararsız’ı da şaşırttı. SGK 18 il müdürlüğünde sözleşmeli 4-B statüsünde çalıştırılmak üzere 267 personel alımı için mayıs ayında başvuruları kabul etmeye başladı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) genel yetenek ve genel kültür soruları üzerinden yapılan P-3 puan türünde 70 ve üzeri alan üniversite mezunlarına açık olan kadrolar için bin 920 kişi başvuruda bulundu. SGK, 31 Mayıs’ta sona eren başvuruların ardından en yüksek puandan başlayarak 267 asil ve 267 yedek olmak üzere 534 aday belirledi. Daha sonra asil ve yedek adaylara çağrıda bulunarak 2 Temmuz tarihinde SGK Başkanlığı’nda yapılacak kura çekimine davet etti.

İSTANBUL’DA 123 KADRO BOŞ

SGK’da dün yapılan kura çekilişine asil ve yedek adaylardan sadece 68 kişi katıldı. İlk 16 sıradaki adayların hiç biri kuraya katılmazken, toplam 138 kişinin alınacağı İstanbul için sadece 15 kişi alındı. Kura çekenler arasında en yüksek KPSS puanı 83.823, en düşük ise 74.140 oldu.

SGK Başkanı Zararsız, işsizliğin bu kadar yüksek olmasına rağmen hem başvurular sırasında ilginin az olmasına hem de kuraya çağrılanların büyük kısmının gelmemesine şaşırdı. Açılan kadrolara ilginin bu kadar düşük düzeyde kalmasını izah edemediğini belirten Zararsız, “Boş kalan kadrolar için aynı masrafları yaparak yeniden eleman alımı süreci başlatacağız” diye konuştu.

(HaberTürk)


 
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika...Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, ortak canlı yayına katılacak