Bu konser bitkiler için

Üç aylık karantinanın sonunda Barcelona'daki Gran Teatre del Liceu dün akşam sıra dışı bir kitleye konser verdi. Ünlü opera binasındaki kırmızı kadife koltuklarda bu sefer insanlar yerine 2 bin 292 bitki yerini aldı. Konser, corona virüs nedeniyle İspanya'daki olağanüstü durumun kaldırılmasından bir gün sonra yapıldı.

23 Haziran 2020, Salı 12:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İspanya’nın Barcelona kentinde üç aylık karantinanın sonunda kapılarını açan opera binası Liceu, ilk konserini farkındalık yaratmak adına bitkilere verdi. Ünlü opera binasının koltuklarını bu kez insanlar yerine bitkiler doldurdu. Konserden önce herhangi bir performansta gerçekleştirilen tüm ritüeller harfiyen yerine getirildi. Buna seyircileri salona davet etmek için yapılan ‘konser başlıyor’ anonsları da dahildi.

Performans, opera binasının bu hafta açıkladığı ve müzik ve görsel sanatlar arasındaki diyalogu derinleştirmeyi amaçlayan 2020/21 sezonuna bir başlangıcı niteliğinde aynı zamanda. Liceu'nun sanat yönetmeni Víctor García de Gomar'a göre konser, insanların mevcut durumunu ve karantinada izleyici olma olanağından yoksun bir kitle haline geldiğimizi düşünmemize yardımcı olmayı amaçlıyor.

Konserin arkasındaki kavramsal sanatçı Eugenio Ampudia ise Covid-19 salgınının insanları ortak alanlardan geri çekilmeye zorladığını hatırlatarak şunları söyledi: "İnsanlığın önemli bir bölümü kendini kapattığı ve hareketi bırakmak zorunda kaldığı bir zamanda, doğa, terk ettiğimiz alanları işgal etmek için ileriye doğru süzüldü.


İnternet sitesinden yayınlanan konserde orkestra, besteci Giacomo Puccini'nin Crisantemi (Chrysanthemums) adlı eserini 2 bin 292 bitki için çaldı. Performans yaklaşık altı dakika sürdü. Konserin ardından her bir bitkinin salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarına bağışlanacağı belirtildi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Joker'in devam filmi 'Joker 2' yolda