Bu köye giriş yasak

Kaş'ta arazisinden kamulaştırma yapılmadan yol geçirildiğini iddia eden taşınmazın sahibi, açtığı davanın lehine sonuçlanması üzerine yolu icrayla trafiğe kapattı

14 Ağustos 2013, Çarşamba 22:29
A A

Arazi sahibinin oğlu Safter Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, hizmete açılan Bayındır köyündeki yol için TRT ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün kamulaştırma yapmadığını iddia etti.

Kamu kurumlarının yolu hizmete açmasından sonra babası Mehmet Can'ın 25 yıl önce Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'ne kamulaştırma davası açtığını anlatan Can, şunları söyledi:

"Babamın ölümünün ardından davayı biz takip ettik. 2002'de tamamlanan davada, mahkeme 31 bin 680 metrekarelik arazi üzerinden 2 bin 72 metrekaresinden Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün, 643 metrekarelik kısmından ise TRT Genel Müdürlüğü'nün kamulaştırma yapmadan yol olşturduğunu tespit ederek men kararı verdi.

Kamu kurumları ise Yargıtay 5. Hukuk  Dairesine itirazda bulundu. Mahkeme, 2004 yılında da itirazı reddederek Kaş Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını onadı."

2004 yılından bu yana kazanılan hukuksal haklara rağmen kamulaştırılmadan açılan yol üzerinde hiçbir yaptırım olmadığını ileri süren Can, Kaş İcra Müdürlüğü'nden mahkeme kararının uygulanması talebinde bulunduğunu söyledi.

Yolu ulaşıma kapattı

Can, mahkemenin kararı doğrultusunda Kaş İcra Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde, Kaş Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri ile iş makinesiyle moloz dökerek yolu ulaşıma kapattı.

Trafiğe kapatılan yol nedeniyle sürücüler, geldikleri istikamete dönmek zorunda kaldı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.