Bu mozaik, Türkiye'de bir ilk

Bu mozaik, Türkiye'de bir ilk

Bu mozaik, Türkiye'de bir ilk

10 Kasım 2019, Pazar 12:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - TÜRKİYE'nin en büyük Atatürk Küp Mozaiği Konyaaltı'nda. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, 37 bin piksel kare ve 4 bin 94 rubik küpten oluşan 'Atatürk Küp Mozaiği'nin, belediye önünde sergilendiğini duyurdu.

Atatürk'ün vefatının 81. yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinlikleri, Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı önünde düzenlenen 'saygı duruşu' töreniyle başladı. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, 26. dönem CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ile birlikte bu törenin ardından büyüklüğü ile Türkiye'de ilk olan Atatürk Küp Mozaiğin sergilendiği, Konyaaltı Belediyesine geçti.

37 BİN PİKSEL VE 4 BİN 94 KÜP

Atatürk Küp Mozaiği hakkında bilgi veren Proje Sorumlusu Burak Güldalı, 25 kişiden oluşan bir ekiple Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını 3 santimetrekare büyüklüğünde toplam 4 bin 94 rubik küp kullanarak resmettiklerini söyledi. Bu şekilde 37 bin pikselden oluşan Atatürk Küp Mozaiğinin büyüklüğü ile Türkiye'de ilk olduğunu ifade eden Burak Güldalı, bu projenin başından sonuna kadar kendilerine her türlü desteği verdiğini ifade ettiği Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen'e de teşekkür etti.

Atatürk Küp Mozaiği Projesi Sorumlusu Burak Güldalı'ndan teknik bilgi alan Başkan Semih Esen, Konyaaltı Belediyesi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 81. yıl dönümünde farklı bir etkinlikle anmak istediklerini söyledi.

BÜYÜKLÜĞÜ İLE TÜRKİYE'DE BİR İLK

Başkan Semih Esen konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünü üzüntüyle andık onu tekrar hatırladık. Az önce Cumhuriyet Meydanındaydık ve böyle üzüntülü bir günde mutlulukla şunu gördük. Gençlik ordaydı, yeni nesil oradaydı. Ve hiçbir törende olmadığı kadar kalabalık halk oradaydı. Büyük sevinç içerisindeyiz benim yaşımdaki kuşaklar. Z kuşağı ve Alfa kuşağı olarak adlandırılan o akın akın gelen gençliğin, aslında hiç de düşünüldüğü kadar toplumsal sorunların gerisinde olmadığını görmenin sevinci ve umudu içerisindeyiz. Onları çok seviyoruz. Onlara çok güveniyoruz. Onların her fırsatta Atalarına duyduğu özlemi ve saygıyı ve O'nun izinde oluşlarını gösterişlerinden dolayı büyük bir umut ve sevinç içerisindeyiz. İyi ki varsınız, iyi ki böylesiniz, iyi ki Türkiye sizin gibi bir nesille umuda doğru yürüyor. Benim umudum çok fazla. İnşallah bizler de sizlere bu görevleri miras bırakırken, alnımızın akıyla ayrılır, atalarımızın olduğu gibi sizlere layık oluruz. Ellerinize sağlık. Çok teşekkür ediyorum."

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İbradı'da yağmur suyu sorunu çözüldü