Bu müze geçmişe yolculuk yaptırıyor

Kentin tarihi, yaşam tarzı, mimarisi ve el sanatları gibi zenginliklerini yansıtan çok sayıda eseri barındıran Trabzon Şehir Müzesi, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor

05 Temmuz 2017, Çarşamba 16:35
A A
Kentin tarihi, yaşam tarzı, mimarisi ve el sanatları gibi zenginliklerini yansıtan çok sayıda eseri bünyesinde barındıran Trabzon Şehir Müzesi'ni 4 ayda yerli ve yabancı 74 bin kişi ziyaret etti.

Kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü etkinlikleri 24 Şubat 2017'de açılışı yapılan müze, şehir tarihiyle ilgili görsellerin yanı sıra coğrafi işaretler ve tarihi eserleri barındırıyor.


SESLİ REHBER HİZMETİ DE SUNULUYOR


Görme engelliler için sesli rehber hizmetinin de sunulduğu üç katlı müze, bal mumundan yapılmış yöresel kıyafetli mankenler, geçmiş tarihli oy pusulaları, milli mücadele dönemine ait silahlar, Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen askerlerin mektuplarıyla ziyaretçilerine adeta geçmişe yolculuk yaptırıyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYATA DA KATKI SAĞLIYOR


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehrin en hareketli noktalarından Maraş Caddesi'nde bulunan ve yaklaşık 6 milyon liraya mal olan şehir müzesinin sosyal ve kültürel hayata katkı sağlama noktasında önemli bir yer edindiğini söyledi.
Şehrin tarihini anlatan müzeye yoğun ilgi gösterildiğini belirten Gümrükçüoğlu, uzun çalışmalar sonucu açılışını yaptıkları müzeyi 4 ayda 74 bin kişinin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini dile getirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.