Bu önerilerle sigarayı bırakın!

Dünya Sağlık Örgütü, 1987 yılından beri 9 Şubat'ı "Dünya Sigarayı Bırakma Günü" olarak kabul ediyor. Gelin bu tarih hepimiz için milat olsun... Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Serap Bilen sigarayı bırakmamıza yardımcı olabilecek altın değerinde öneriler sıralıyor...

07 Şubat 2019, Perşembe 08:13 Son Güncelleme:
A A

Sigarayı bırakmak isteyenlerin %30-40 arası kendi kendine bırakmayı deniyor. Uzun soluklu bir süreç olan sigara bırakma alışkanlığında bireysel çabalar km zaman yeterli olmuyor. Böyle bir durumda kişi, bu durumu hastalık olarak kabul etmeli ve en yakın sağlık kurumundan destek almalıdır. İşte sigarayı bıraktıracak altın öneriler...

Uzm. Dr. Serap Bilen Hızel, “Sigara içen her 10 kişiden 7’si sigarayı bırakmak istiyor. Sigarayı bırakmak için kendinize güvenin ve 9 Şubat’ı sigaradan kurtulmak için başlangıç günü olarak kabul edin” dedi.


KARARLI OLUN

KARARLI OLUN

Sigara kullanımını bırakmak için kararlı olmak ve tüm süreç boyunca iradeyi kaybetmemek gerekir.

NEDENLERİNİ BELİRLEYİN

NEDENLERİNİ BELİRLEYİN

Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz andan itibaren motivasyonunuzu yükseltmek için neden sigarayı bırakacağınızı küçük notlar halinde yazın. Bu notları görebileceğiniz yerlere koyun ve sık sık tekrar edin.

EN BÜYÜK DESTEK AİLENİZ

EN BÜYÜK DESTEK AİLENİZ

Çevreniz ile sigara bırakma konusunda konuşun, bu süreçte kendinize destek olmalarını isteyin.

ÇAKMAK TAŞIMAYI BIRAKIN

ÇAKMAK TAŞIMAYI BIRAKIN

Sigara kullanımında çoğu kişi, sigara paket ya da çakmak taşımaya devam eder. Ancak en ufak bir boşluğunuzda yenden sigaraya başlamaya yol açabilir. Bu nedenle yanınızda sigara, çakmak taşımayın, gerekirse evinizdeki kül tablası ya da size sigarayı anımsatacak şeyleri kaldırın.

DOKTORA BAŞVURUN

DOKTORA BAŞVURUN

Bu süreç içeresinde pes etmeyin. Nikotin yoksunluğu kimi zaman sizi zorlasa da motivasyonunuzu düşürmeyin.


Her şeye rağmen başarılı olamadığınızı düşünüyorsanız uzman bir doktordan destek alabileceğinizi unutmayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )