Bu sakız her derde deva! Günlük sakızı nelere iyi geliyor?

Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan günlük sakızı, birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Günlük ağacı olarak adlandırılan çam türü de salgıladığı çam sakızı ve çam yağı ile bir çok rahatsızlığın bitkisel yollar ile tedavi edilemesine olanak sağlıyor.  

31 Ocak 2018, Çarşamba 10:55
A A

Tropik bölgelerde yetişen “Sigala (Amber) Ağacı”ndan elde edilen yağdır. Sigala yağının mart ayından itibaren sekiz ay süre ile üretimi yapılmaktadır. Bu yağ ağacın salgı hücrelerinde meydana gelir. Salgı hücreleri bitkide tabii olarak fakat az miktarda bulunmaktadır. Ağaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu yaralama sırasında salgı hücrelerinin sayısı da artar.   

Günlük ağacı, Buhur, Boswellia, Styrax, Frankincense, Encens isimleri ile anılan şifalı bir bitkidir. Ülkemizde günlük ağacı, Muğla, Fethiye'de yetişmektedir.  

Vücuda çok faydası olan sakızı da günlük ağacından elde edilir. Özellikle öksürük kesici, antiseptik, mide yaralarını iyileştirici, balgam söktürücü, kuvvet verici özelliği vardır.  

Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır. Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.  

Günlük sakızından elde edilen günlük sabunu deriye kolayca nüfus eder ve nemlendirir. Antioksidan ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Cilde canlı ve taze bir görüntü verir. Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir.

Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun içiniçine bal ya da şeker koyup tatlandırılıp sulandırılarak içilir.  

Hamileler ve emziren annelerin günlük sakızı çiğnememesi gerekmektedir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu besinler doğurganlığı artırıyor! Yumurta kalitesini yükselten besinler