Bu sıcak çikolata kilo aldırmıyor!

Sıcak çikolata, soğuk kış günlerinin en sevilen içecekler arasında yer alıyor. Tarihte savaşçıların ve kralların yiyeceği olarak bilinen çikolatanın sıcak sütle hazırlanmış bu formu, serotonin üretimini artırarak kişiyi mutlu ediyor. Ancak bu lezzetli içeceği kilo almadan tüketmek için de bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sena Nazlı, sıcak çikolatanın besin değer ve faydaları hakkında bilgi verdi.

15 Mart 2019, Cuma 09:39 Son Güncelleme:
A A
1 SU BARDAĞI 300 KALORİ

1 SU BARDAĞI 300 KALORİ

Sıcak çikolata; süt, kakao, şeker ve bitter-sütlü çikolatanın bir karışımıdır. Kalorisine bakıldığında yaklaşık olarak 1 su bardağı sıcak çikolata (200ml) 300 kaloridir. Sıcak çikolatanın tüketimi miktarının saptanmasında içeriğindeki kakao ve şeker oranı önemlidir.

YAVAŞ YAVAŞ İÇİN

'Farkında olarak yemek' tokluğu hissetmek için yapılacak en önemli adımdır. İçeceği, yavaş yavaş tüketmek gerekir; hatta mümkünse televizyon ve bilgisayar gibi dış uyaranlar olmadan sıcak çikolata içilmelidir. Sadece içeceğe odaklanmak ve gerçekten tadına vararak içmek hem doyum hem de kontrollü tüketme olanak sağlayacaktır.

SPOR YAPARAK ALDIĞINIZ KALORİLERİ YAKIN

SPOR YAPARAK ALDIĞINIZ KALORİLERİ YAKIN

Duygusal açlık yaşayan kişilerde yalancı uyarana karşı yemek yeme davranışı özellikle kışın daha fazla görülür. Kış mevsiminde havalar erken kararır, bahar ve yaz aylarındaki güneşin yerini yağmurlar alır. Gün ışığından daha az yararlanmak, vücuttaki mutluluk hormonu olan serotonin seviyesinde azalmaya neden olur. Bu sebeple kişiler, serotonin salgılatacak gıdalara yönelirler. Eğer, kararında tüketmeyi başaramıyorsak; hayatınıza sporu dahil etmek de mutlu olmak için atılacak önemli adımlardan biridir. Spor endorfin salgılatarak, ruh halinde iyileşmeye katkı sağlayıp, yüksek kalorili sıcak içecek tüketimine karşı daha iradeli hale getirecektir.

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Sağlıklı bir vücut için su olmazsa olmazdır. Yeterli miktarda su tüketiminin vücudu toksik maddelerden arındırma, besinlerin sindirilmesinde görev alma, zinde ve dinç kalma gibi vücuda çok sayıda faydası bulunur. Ancak az tüketilmesi durumunda yalancı açlık denilen açlığı tetikleyip karbonhidrat ve yağdan zengin besinlerin tüketimini artırdığı görülür. Bu nedenle su tüketimine dikkat edilmeli ve kişi kendisine her gün ne kadar su içeceği konusunda hedefler koymalıdır.

SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN

SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN

Sıcak çikolata tüketimini belli bir oranda tutmak elinizde. Bunun için günlük su tüketiminin yanı sıra canınız daha fazla sıcak çikolata içmek istediğinde bir su bardağı kefir, süt, ayran ya da yoğurt le bu istek kontrol altına alınabilir. Süt ürünlerinde bulunan proteinlerin tokluk hormonu salınımını artırıp, açlık hormonu salınımını baskıladığı bilinmelidir.

DİYET SICAK ÇİKOLATA TARİFİ

DİYET SICAK ÇİKOLATA TARİFİ

Eklenti şeker içerikler fazla olan hazır sıcak çikolataları tercih etmektense, hurma ile tatlı tadını yakalayıp kendi sıcak çikolatanızı hazırlayabilirsiniz. İşte sıcak çikolata tarifi...

MALZEMELER

200 ml normal süt 1 adet kuru hurma (çekirdeği çıkarılmış; suda bekletilmiş) 1 silme yemek kaşığı çiğ kakao 1 çay kaşığı ucu ile toz zencefil

YAPILIŞI

Çekirdeği çıkartılmış hurmaları, 5-10 dakika arasında kaynamış suda yumuşamaları için bekletin. Ardından tüm malzemeler blenderdan geçirin. Blenderdan geçirilmiş malzemeler ocakta kaynatın ve servis edin.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sabah egzersizinin en önemli 3 özelliği