Bu yaş çok riskli!

Bu yaş çok riskli!

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 7 yaşına kadar çocuklar istemedikçe kurban kesiminin gösterilmemesi gerektiğini belirterek, "Eğer istiyorsa önceden bilgilendirilmelidir. Ebeveynin tepkisi her yerde belirleyici olduğu gibi burada da olacaktır" ifadelerini kullandı

12 Ekim 2013, Cumartesi 21:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala çocukların kesilen kurbanı görmeli mi, görmemeli mi konusunun yeniden tartışmaya başlandığını belirtti.

Çocukla hayvan arasındaki duygusal ilişkiye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Tarhan, açıklamasında şunları kaydetti:

 7 YAŞINA KADAR İZLETİLMEMELİ


"Çocuğun zihinsel olgunluk düzeyine uygun hareket edilmelidir. 7 yaşına kadar çocuklar istemedikçe kurbanın kesilmesi gösterilmemelidir. Eğer istiyorsa önceden bilgilendirilmelidir. Ebeveynin tepkisi her yerde belirleyici olduğu gibi burada da olacaktır. 7 yaşındaki çocukta artık gerçeklik duygusu ve soyut düşünce gelişmeye başladığı için kültürel öğrenim ön plana çıkar. Bunun bir dini görev olduğu, yoksullara yardım gibi sosyal boyutu olduğu anlatılmalıdır. Ölüm kavramı, kan akıtmaktan hoşlanmamak gerektiği ama insanın proteine ihtiyacı nedeniyle bazı şeylere katlanması gerektiği, ölüm ötesi gerçeklik gibi kavramlar yine bu yaşta öğretilmelidir. Kendi korkularımızı çocuğa yansıttığımız zaman çocukta öfke, şiddet ve düşmanlık gibi duygular gelişebilir."

Prof. Dr. Tarhan, kesilecek hayvanla çocuğun duygusal bir iletişiminin ve ilişkisinin olmaması gerektiğine de vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Bu duygusal iletişimi nedeniyle ömür boyu tavuk yemeyen kişiler vardır. Korkutucu yönü en aza inmiş, sosyal boyutu ön plana çıkmış kurban törenlerini izlemek çocuğun zihinsel olgunluğu ile ilgilidir. Zihinsel olgunluğa haiz çocuklar olayları doğru karşılar. Kurbanda psikolojik mesaj olan 'Allah'ım, beni senden alıkoyan her şeyi kurban etmeye hazırım' anlamını hem kendimize hem çocuklarımıza öğretmek için bu bayramı fırsat olarak değerlendirmek en felsefi duruşumuz olacaktır. Egonun arzularını kurban etmek, yaratıcıdan bizi uzaklaştıran şeyleri içimizden söküp atmak hiç de kolay değildir."

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücuda sigara kadar zarar veren yiyecekler