Bu yöntemler Alzheimer'a karşı beyni koruyor!

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde, tüm dünyada ve ülkemizde Alzheimer'ın yıkıcı etkilerini azaltmak için Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, beyin ve hafıza geliştirmeye yönelik üç basit öneride bulundu. Her gün rahatça uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle beyninizin her iki küresini birden çalıştıracak, hafıza bellek sisteminizin gelişmesini sağlayacak aynı zamanda beyin şakak bölgesindeki kök hücrelerin yeni filizler vermesine destek olacaksınız.

21 Eylül 2021, Salı 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Her gün 10 dakika egzersiz yapın

1. Her gün 10 dakika egzersiz yapın

Egzersizin beyin sağlığı ile ne ilgisi var demeyin. Hem hayvan hem de insan üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarla egzersizin beyin kan akımını artırdığı ispatlanmış. Düzenli yapılan egzersizlerin aynı zamanda şakak bölgesindeki kökleri de filizlendirdiği ortaya çıkmış. 


Egzersiz, şakak beyin bölgesindeki kök hücreleri aktive ediyor


Prof. Dr. Tarlacı, özellikle hafıza ve bellek bölgesi olan şakak beyin bölgesinde kök hücreler olduğunu belirtiyor. Buna göre düzenli egzersiz yapıldığında kök hücrelerin orada filizlenerek yeni sinir hücrelerine dönme oranı artıyor. 


Normal bir düzenli egzersiz sayesinde beyin kan akımız yüzde 7-8 oranında artıyor. Bu da beyne daha çok oksijen gitmesi, beynin kendini daha çok yenilemesi ve hafıza belleğin daha güçlü olması anlamına geliyor.


Bu nedenle Prof. Dr. Sultan Tarlacı, herhangi bir basit egzersizi hafta boyunca düzenli olarak her gün 10 dakika yaparsanız, yararını mutlaka görürsünüz diyor. 


Bu haber ilginizi çekebilir:

Alzheimer'in 8 sebebi

2. Dişinizi diğer elinizle fırçalayın

2. Dişinizi diğer elinizle fırçalayın

Basit ama işe yarayan bir yöntem. Her gün düzenli olarak dişinizi hangi elinizle fırçalıyorsanız, haftada bir bunun tersini yapın. 


Beyninizin diğer küresini harekete geçirin!


Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Tarlacı, bunu yapmanın faydasını şu şekilde açıklıyor: "Günlük hayatımızda devamlı bir trans halindeyizdir. İşlerimizi bilinçdışı ve otomatik olarak yaparız. Uyanır uyanmaz yüzümüzü yıkamak, kahvaltımızı yapmak ve servise yetişmek bir rutindir. Diş fırçalama da böyledir. Ancak normalde sağlaksanız, dişinizi 1 hafta boyunca sol elle fırçaladığınızda beynin sağ yarım küresini de çalıştırırsınız. Bu düzeni bir hafta boyunca tersine çevirdiğinizde, beynin diğer küresi çalışır, yaptığınız eylemlere farkındalığınız artar. Rutinde sağ elle yaptığınız bir iş, sol ele geçtiğinde otomatik eylemin dışına çıkarsınız. Üst farkındalığınızın ortaya çıkması tetiklenir."


Bu haber ilginizi çekebilir:

Yeni yöntemlerle Alzheimer'e erken teşhis

3. Her gün öğrenme sürecini tetikleyecek kitap okuyun

3. Her gün öğrenme sürecini tetikleyecek kitap okuyun

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, köşe yazısı veye roman gibi kitaplardan ziyade, Alzheimer için önlem almak için öğrenme sürecini tetikleyecek; okurken yeni kavramları, yeni kelimeleri, yeni kişileri, yeni ilişkileri, yeni problem çözme biçimlerini öğretecek kitaplardan bahsediyor. Popüler bilim kitapları, sanat veya felsefe üzerine kitaplar bunlara örnek.


Ne kadar zor, o kadar iyi!


Prof. Dr. Tarlacı, "ben bu kitabı anlamam, kavramam zor olur" diye düşünmemek gerektiğini söylüyor. Çünkü diyor, "yeni kişiler üzerinden başka kavramları araştırmaya başlayıp zincir şeklinde ilerleyebilirsiniz".


Bir diğer yandan "Alzheimer'e karşı durabilmek için biraz zorlanmanız, uyarımınızı artıracak kitaplar okumanız ve bunun için de bir hedef koymanız gerekiyor" diye ekliyor. 


Bu haber ilginizi çekebilir:

Güçlü bir beyin ve hafıza için 8 besin

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Alzheimer'ı tetikliyor! Türkiye'de vaka sayısı giderek artıyor... İşte önleyici çözümler...