'Bugün olur, yarın olur' derken vajinismusa yenik düşmeyin! Tedavisi var

Özellikle Türkiye'de her 10 kadından 1'inin karşılaştığı vajinismus problemi, korku ve utanma gibi sebeplerden dolayı tedavisi sürekli olarak ertelenen bir sorun olarak biliniyor. Bu rahatsızlıktan muzdarip birçok evli kadın için cinsellik, gün geçtikçe daha çözülemez bir hal halıyor. Cinsel Terapist Dr. Şenay Eserdağ, vajinismus hakkında merak edilenleri paylaştı

19 Mayıs 2019, Pazar 15:24 Son Güncelleme:
A A

Yıllar süren evliliklerine rağmen halen cinsel birleşmeyi gerçekleştirememiş pek çok çiftin ortak sorunu vajinismustur. Vajinismus, cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalara bağlı olarak tam bir birleşmenin olamaması halidir. 

Peki ön sevişme sırasında hiçbir sorun yaşamayıp haz alıp haz verebilen kadın, ne oluyor da bir anda kendini kapatıp olayı sonlandırıyor? Bu noktada bilinç dışı çatışmalar, acı hissedeceğine dair korku ve kaygı ile birden panik atak benzeri bulgular devreye giriyor. Pek çok kadın genelde neden böyle bir sorunla karşılaştıklarını anlayamadıklarını ifade eder. O anda birleşmeyi isteseler dahi bunu gerçekleştiremezler.

VAJİNİSMUS ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL!

VAJİNİSMUS ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL!

Yani kadının bilerek ve isteyerek verdiği bir tepki değil, istemsiz bir refleks olarak kendini kapatma halidir. Vajinismus sorununun çözümü var mı?


Vajinismus tedavi edilebilen bir sorundur. Burada en önemli faktör ise kadının tedaviye istekli olması, eşinden destek alması ve güven duyacağı deneyimli bir merkezde uygulanacak tedaviye çiftin uyum göstermesidir. Böyle bir sorunu daha önce hiç duymamış ve çevresiyle paylaşamayan pek çok çift, yaşadıkları durumun ne olduğunu anlamlandıramayıp çözüm için destek almaya çekinir.

“Bugün olur, yarın olur” derken yıllar geçmesine rağmen halen birleşme gerçekleştirememiş pek çok çiftle karşılaşıyoruz. Kendi kendilerine sorunu aşabileceklerini düşünüp tedaviyi erteleyenlerde daha sonrasında erkek eşle ilgili cinsel problemler ve evlilik sorunları yaşanıyor.

Vajinismus sorunu kadının özgüvenini, sosyal hayatını ve eşiyle ilişkisini olumsuz yönde etkileyen önemli bir problemdir. Deneyimli merkezlerde kısa sürede kalıcı bir tedavi mümkündür. Ülkemizde cinsel problemler içerisinde hekime en sık başvuru nedeni vajinismustur. Vajinismus, tedavi sonuçları en yüz güldürücü olan cinsel fonksiyon bozukluklarındandır. Tüm psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi vajinismusta da atılacak ilk adım öncelikle sorunu kabullenip destek almaya karar vermektir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Ocak 2020)