Buket Aydın'la 40'ın konuğu Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Buket Aydın'la 40 programında bugün Prof. Dr. V. Canfeza Sezgin konuk oldu. Çağın vebası kanserin tedavisi var mı? Kanserin çözümü doğada mı? Buket Aydın 40 soru sordu, Prof. Dr. Canfeza cevapladı Kaynak: Buket Aydın'la 40 programında konuk olan Prof. Dr. Canfeza Sezgin kimdir?

A A
Buket Aydın'la 40'ın konuğu Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Fitoterapi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, bu hafta 40'ta kanserin nedenlerini ve çözümünü anlattı.

Küba'daki sorunlardan da bahseden belirten Prof. Dr. Sezgin, "Küba'nın daha çok batı tipi beslenmeye doğru kayma meyli var. Batı tipi beslenme dediğimiz zamanda işlenmiş gıda, şekerli içeceklerin daha yoğun tüketildiği, daha az hareketin olduğu ve daha fazla kilonun alındığı bir tarza kayıyor. Tabii ki batıda buna beslenmesine rağmen tıp geliştiği için burada insanlar daha uzun yaşıyorlar. Ama Küba gibi ülkelerde ve bizim gibi ülkelerde bu tür beslenmeler ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Nedeni de gelir seviyesinin daha düşük olması. Şimdi Küba'da kansere çare bulunamadı. Orada insanlar maalesef halen daha kansere bağlı ölüyorlar ve kanserin en önemli nedenleri arasında yine akciğer kanseri ve klasik kalın bağırsak, mide, sindirim sistemi kanseri, kadınlarda meme kanserleri yine var. Ölüm oranları da diğer batılı ülkelerdeki gibi aynı şekilde. Küba da giderek artıyor kanser, onlarda bunlara çözüm bulmaya çalışıyor.

Beslenme ve Yaşam tarzının giderek bozulması. Küba'da sadece bir akciğer kanserine karşı aşı var. Bu da kanseri kesin tedavi eden bir yöntem değil. Biz bu aşıyı da zaten ülkemizde yapabiliyoruz. Oraya gitmelerine gerek yok" şeklinde konuştu.


"O bir palavra, ve kandırmacadır"

Prof. Dr. Sezgin, sözlerine şöyle devam etti:

"İnsanların şöyle bir yanılsaması var. Diyorlar ki 'Küba'da bir ay kalacağız, tedavi olacağız.' Yok, o bir palavradır. O bir kandırmacadır. Bizim de yaptığımız, Küba'daki aşı tedavisi uzun süre devam eder. En en az 1 yıl devam eder ve 1 yıldan daha uzun sürer. Buna dikkat etmeleri, kandırılmamaları lazım."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Mardin'de bazı evleri su bastı