Bulaşık makinesini doğru kullanmanın püf noktaları

Bulaşık makineleri mutfaklarımızdaki en önemli eşyalardan biri haline geldi desek yanlış olmaz herhalde. Kalabalık aileler de tek başına yaşayanlar da günümüzde bulaşıklarını makinede yıkamayı tercih ediyor. Daha yüksek sıcaklık ve daha az su israfı da bulaşık makinelerinin değerini artırıyor. İşte bulaşık makinenizi doğru ve verimli bir şekilde kullanmanın püf noktaları...

30 Mart 2019, Cumartesi 08:14 Son Güncelleme:
A A

Daha az deterjan kullanın. Sıvı, toz ya da tablet fark etmez, hepimiz gereğinden fazla bulaşık makinesi deterjanı kullanıyoruz. Bu da hem daha fazla masraf anlamına geliyor hem de aşırı deterjan kullanımı tabaklarımızı çizip bardaklarımızda buğulu bir görüntüye neden oluyor. Bunlardan kaçınmak için ambalajında belirtilenden daha az miktarda deterjan kullanmalısınız.

Tabakları içleri ortaya bakacak şekilde dizin. Çünkü makinenin içindeki su püskürtme kolu ortadan dışa doğru hareket eder. Bu nedenle tabakları ve diğer şeyleri makinenin ortasına bakacak şekilde dizmeniz gerekir. Böylece gerektiği kadar suyla yıkanacaklar.

 

Bulaşık makinenizi sık sık temizleyin. "Sürekli yıkanıyor, ne kiri olacak?" demeyin. Yiyecek artıkları, sabun kalıntıları gibi birçok şey makinenizde birikiyor ve bakteri üremesine neden oluyor.

 

Tabaklarınızın üzerindeki yemek artıklarını temizleyin ama tabakları sudan geçirmeyin. Bu bulaşık deterjanınızın etkinliğini azaltan bir işlem.


Makineyi çalıştırmadan önce sıcak su musluğunu açıp iyice ısınana kadar bir süre akıtın. Böylece borudan makineye sıcak su dolacağından ve bulaşıklarınızın ilk sudan itibaren sıcakla yıkanacağından emin olun. Özellikle kışın bunu yapmak önemli.


 

Makineyi boşaltırken önce alt raftan başlayın. Böylece üst rafta içinde su birikmiş bir şeyler varsa kuru bulaşıkların üzerine akmasının önüne geçmiş olursunuz. Sonuçta bulaşıklarınızı henüz ıslakken dolaba kaldırmak istemezsiniz, değil mi?

 

Çatal kaşık bıçağı makineye yerleştirirken türlerine göre ayırmayın. Çünkü bunu yaptığınızda kaşıklar birbirine yapışabilir ve içte kalanlar kirli kalabilir. Bunun yerine karışık halde ve kimi ters kimi düz olacak şekilde yerleştirin.

Su fışkırtma kolunun yerini iyi öğrenin ve üzerine büyük bir kase vb. koymaktan kaçının. Aksi takdirde dünyanın en temiz kasesine sahip olursunuz ama diğer bulaşıklarınız kirli kalır.

 

Makinenizi tam dolmadan çalıştırmayın. Bunun makinenize bir zararı yok elbette ancak tükettiğiniz elektriği, suyu, deterjanı düşünürsek doğaya zararı büyük.

Makinenizi çok fazla doldurmayın. Fazla doldurulan bulaşık makinesindeki eşyalar iyi temizlenmeyebilir. Her şeyi yerleştirdikten sonra sepetleri elinizle hafifçe sallayın. Hiçbir şeyin birbirine çarpmadığından emin olun.

 

Makinenin sepetlerinde önce arka tarafları sonra ön tarafları doldurun. Elinize geçeni ön tarafta ilk boş bulduğunuz yere koyup bırakmayın. Bu makinenizin temizlik performansını değiştirmez ama uzun vadede sizin işinizi kolaylaştırır.

İnce camları hassas plastikleri üst rafa koyun. Burada su basıncı alt tarafa göre bir nebze daha zayıftır, su sıcaklığı da daha düşüktür. O nedenle çatlama, erime gibi tehlikelerle burada karşılaşmazsınız.

Bulaşıklarınız makineden kirli çıkıyorsa paniğe kapılıp bulaşık makinenizi değiştirmeye kalkışmayın. Yanlış deterjan kullanıyor, tabaklarınızı yanlış yerleştiriyor ya da bulaşıkları makineye koymadan önce çok fazla sudan geçiriyor olabilirsiniz.


Kaynak: Hürriyet/Leziz

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Karanlık odalarınızı aydınlık göstermenin püf noktaları