Bulaşık makinesinin ömrünü kısaltan kullanıcı hataları

Evin olmazsa olmaz beyaz eşyalarından birisi de bulaşık makinesidir. Doğru kullanıldığı sürece uzun süre evinizde en büyük yardımcı olmaya devam edecek. Fakat bazı kullanıcı hataları var ki makinenin ömrünü ciddi kısaltıyor. Bulaşık makinesinin ömrünü kısaltan kullanıcı hatalarına bir göz atalım.

21 Nisan 2021, Çarşamba 14:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BULAŞIKLARI AKITMADAN MAKİNEYE YERLEŞTİRMEK

BULAŞIKLARI AKITMADAN MAKİNEYE YERLEŞTİRMEK

Birçok bulaşık deterjanı reklamında bulaşıkları akıtmanıza gerek olmadığı söylense de tam olarak öyle olmuyor. Neredeyse bütün yemek kalıntılarını barındıran tabakları doğrudan makineye atmanız zamanla tahliye borusunun tıkanmasına sebep oluyor. Bu durum hem makinenin temiz yıkamamasına hem de kısa sürede bozulmasına neden oluyor.


ÇOK FAZLA DETERJAN KULLANMAK

ÇOK FAZLA DETERJAN KULLANMAK

Bulaşık makinelerinin birçoğunda deterjan haznesinin standart olmasına rağmen iç haznesine deterjan takviyesi yapan kullanıcılar var. Bu son derece yanlış bir yöntemdir. Çok deterjan kullanmak iyi temizlik anlamına gelmez. Bulaşık makinenize ekleyeceğiniz fazla deterjan, makinenizin yıkama ve yağmur pompalarında kalıntı birikmesine neden olur.


AZ BULAŞIK İLE MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK

AZ BULAŞIK İLE MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK

Uzmanlara göre bulaşık makinenizi tam olarak dolduğunda çalıştırmalısınız. Bu şekilde sadece su ve elektrik tasarrufu yapmaz, bulaşık makinenizin kullanım ömrünü de uzatırsınız.


MAKİNENİN KONTROLLERİNİ DÜZENLİ YAPTIRMAMAK

MAKİNENİN KONTROLLERİNİ DÜZENLİ YAPTIRMAMAK

Bulaşık makinenizde bir sorun varsa kesinlikle bir teknik servis uzmanından yardım almalısınız. Ayrıca bulaşık makinenizin kontrollerini de aksatmamalısınız. Deneyimli bir tamircinin su sızıntılarını, gevşek, hasarlı supapları ve kapı sorunlarını kontrol etmesi önemlidir. Bu düzenli kontroller, makinenizin verimli çalışmasını sağlayacak ve uzun vadede sizi onarım maliyetlerinden kurtaracak.


BULAŞIK MAKİNESİNİN FARKLI RAFLARINA KESKİN EŞYALAR KOYMAK

BULAŞIK MAKİNESİNİN FARKLI RAFLARINA KESKİN EŞYALAR KOYMAK

Bıçak gibi keskin eşyalar, rafların metalini kaplayan plastiği kazıyıp bu rafların paslanmasına yol açar ve aynı zamanda bulaşık makinenizi parçalamaya başlar. Bu yüzden bıçakları gümüş rafa yerleştirmelisiniz.


MAKİNEYİ FAZLA BULAŞIK İLE DOLDURMAK

MAKİNEYİ FAZLA BULAŞIK İLE DOLDURMAK

Bulaşık makinesini gereğinden fazla doldurmak aşırı ısınma olasılığını artırır. Bulaşık makinelerinin içindeki parçaların çoğunda aşırı ısınmaya karşı koruma sağlayan bir güvenlik cihaz var. Ancak bulaşık makinesini çok fazla doldurmak bu aygıtların işini zorlaştırır ve bu da bulaşık makinenizde arızaya yol açabilir.


BULAŞIK MAKİNESİNİN FİLTRESİNİ TEMİZLEMEMEK

BULAŞIK MAKİNESİNİN FİLTRESİNİ TEMİZLEMEMEK

İlk durulamadan sonra kalan yemek kalıntıları bulaşık makinenizin filtresinde toplanır. Filtrede ortaya çıkabilecek tıkanmaları önlemek için filtrenizi haftada bir kez boşaltmanız gerekir. Bu şekilde makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.


YANLIŞ PROGRAMDA MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK

YANLIŞ PROGRAMDA MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAK

Su ve enerji tasarrufu için daha hızlı ve ekonomik bir program kullanmak cazip gelebilir ancak bu yolla yalnızca makineni<in temizleme verimliliğini kaybetmez, aynı zamanda bulaşık makinenizin parçaları üzerinde yemek kalıntısı birikme riskini de artırırsınız.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bitkilerin yapraklarını koruyan mucizevi yöntem