Bulaşık yıkarken yapılan 7 önemli hata

Bulaşıkları makinede yeva elde yıkarken yapılan bazı hatalar var ki sağlık sorunlarına bile neden olabiliyor. İşte bulaşık yıkarken sık yapılan 7 hata...

04 Ağustos 2021, Çarşamba 16:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KİRLİ ALANDA BULAŞIK YIKAMA

KİRLİ ALANDA BULAŞIK YIKAMA

Lavabo ya da bulaşık makinesinin içi kirliyse bulaşıklarınız tam anlamıyla temizlenmiş olmaz. Temizlenmeyen lavabo veya bulaşık makinesi içinde oluşan mikroplar, yıkanan bulaşıklara bulaşır ve hasta olmanıza sebep olur.


FAZLA DETERJAN KULLANMAK

FAZLA DETERJAN KULLANMAK

Birçok kişi fazla deterjan kullanınca bulaşıkların daha temiz olacağını düşünüyor. Fakat bu durum pek düşünüldüğü gibi değil. Doğru durulanmadığında deterjan kalıntıları bulaşıkların üstünde kalıyor. Bu da sağlık problemlerine neden oluyor.


YEMEK ARTIKLARINI AKITMAK

YEMEK ARTIKLARINI AKITMAK

Bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkların artıklarını akıtmadan yerleştirip yıkamak bulaşık makinesinin çabuk kirlenip ve düzgün yıkamasına sebep olur. 


KİRLİ SÜNGERLE BULAŞIK YIKAMAK

KİRLİ SÜNGERLE BULAŞIK YIKAMAK

Kirli bulaşık süngeri kullanmak, birçok kişinin yaptığı hatalardan bir tanesi. Nemli sünger üzerinde mikrop ve bakteri oluşumu çok olur. Bu nedenle bulaşık yıkamadan önce süngeri iyice yıkayıp daha sonra bulaşıkları yıkamaya başlayın.


KURULAMA HAVLUSUNU YIKAMAMAK

KURULAMA HAVLUSUNU YIKAMAMAK

Bulaşıklarını elde kuruluyorsanız her kurulamadan sonra havlunuzu da kurulamayı ihmal etmeyin. Çünkü, nemli kalan havlı mikrop ve bakteri üretmeye başlayacaktır.


BULAŞIK MAKİNESİNİ FAZLA DOLDURMAK

BULAŞIK MAKİNESİNİ FAZLA DOLDURMAK

Bulaşık makinesinin kapasitesi dışında bulaşık koymak, bulaşıkların temiz ve düzgün yıkanmamasına sebep olacaktır. Bu nedenle makinenizin hacmi kadar bulaşık doldurun.


BULAŞIK MAKİNESİNİ YANLIŞ YERLEŞTİRMEK

BULAŞIK MAKİNESİNİ YANLIŞ YERLEŞTİRMEK

Bulaşık makinesinin her bölümünü belirli eşyalar için ayrılmıştır. Tabak, tencere, çatal ve kaşıklar alt bölüme yerleştirilirken bardaklar ve kaseler üst bölüme konulmalıdır. Doğru yerleştirilmeyen bulaşık makinesinde pervaneler doğru dönemeyeceği için su akışını da doğru yapamayacaktır. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Küçük yatak odası nasıl döşenmeli?