Bulgar milliyetçilerinden kolbastı dansına büyük tepki

Bulgar milliyetçilerinden kolbastı dansına büyük tepki

Bulgaristan’da Türk çocuklarının oynadığı kolbastı dansı Bulgar milliyetçilerin tepkisini çekti. Bulgar milliyetçileri Türk çocuklarına ana dillerinde şarkı söyletip dans ettiren anaokulu yetkilileri hakkında soruşturma açılmasını istedi

23 Mart 2018, Cuma 07:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türklerin nüfus olarak en yoğun bulunduğu Kırcaali’ye bağlı Mestanlı ilçesindeki bir anaokulunda Türk çocuklarının oynadığı Trabzon’un kolbastı dansı koalisyon hükümetinin ortağı aşırı milliyetçi VMRO partisini rahatsız etti.

'SORUŞTURMA AÇIN'

Söz konusu partinin Kırcaali teşkilatı, savcıları göreve çağırarak Türk çocuklarına ana dillerinde şarkı söyletip dans ettiren anaokulu yetkilileri hakkında soruşturma açılmasını istedi.Çocukların masum danslarından bile ucuz siyasi rant elde etmeye çalışan ırkçı partiye seslenen Türk çocuklarının velileri, Başbakan Boyko Borisov’a seslenerek hükümet ortaklarının tutumunu gözden geçirmesini istedi.

'AMAÇLARI PROVOKASYON'

Irkçıların şikayetine neden olan anaokulundan yapılan açıklamada ise çocukların folklor programı çerçevesinde Türk danslarının yanı sıra Bulgar ve Rus dansları da yaptıklarını VMRO partisinin amacının provokasyon olduğu vurgulandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya genelinde corona virüs bilançosu ağırlaşıyor