Bulgaristan'da Türk lidere saldırı davası

HÖH Onursal Başkanı Doğan'a saldıran Enimehmedov'un 3,5 yıllık hapis cezası kesinleşti. Dava sürecinde gözaltında ve ev hapsinde 2 yıl geçiren Enimehmedov, kalan yaklaşık 1,5 yıllık cezasını hapishanede çekecek

21 Nisan 2015, Salı 12:46
A A

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğu Türklerden oluşan muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan’a silahlı saldırı düzenleyen Oktay Enimehmedov’a verilen 3,5 yıl hapis cezası kesinleşti. Yargıtay, 19 Ocak 2013’teki parti kurultayı sırasında kürsüde konuşan HÖH lideri Doğan’ın yanına giderek tabancasıyla ateş etmeye çalışan Enimehmedov’a daha önce Sofya İl Mahkemesi ve Temyiz Mahkemesi’nin verdiği cezayı onadı.

1.5 YIL HAPİS YATACAK

Dava sürecinde gözaltında ve ev hapsinde 2 yıl geçiren Enimehmedov, kalan yaklaşık 1,5 yıllık cezasını hapishanede çekecek. HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan ve savcılık, Enimehmedov’un cinayete teşebbüsten yargılanmasını istiyordu.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer8737","8737","201301","8737-0.jpg","1", "0","Türk vekile suikast girişimi");

TABANCA TUTUKLUK YAPMIŞTI

Kurultay sırasında kürsüde konuşan Ahmet Doğan’a yaklaşan Enimehmedov, üç kez ateş etmeye çalışmış ancak tabancası tutukluk yapmıştı. Enimehmedov, delegeler tarafından etkisiz hale getirilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.