Bunlar gerçek mi şehir efsanesi mi?

Bazı hikayeler vardır insanın inanası gelmez... Acaba efsane mi, masal mı yoksa gerçek mi diye düşünürsünüz

18 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A
Bunlar gerçek mi şehir efsanesi mi?

Fenerbahçe gol yemeden şampiyon oldu
Fenerbahçe 1922-1923 sezonunda Türk futbolunda eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. Fenerbahçe, Galatasaray, Altınordu, Süleymaniye, Anadolu, Vefa Hilal ve Darüşşafaka olarak sekiz kulüp arasında iki devreli oynanan ligde hiç gol yemedi. 12 maçın 11’ini galip bitiren Fenerbahçe hiç gol yemeyerek şampiyon olup bir dünya rekoru kırdı. Birçok insan için şehir efsanesi olabilir ama bu gerçekti.

Cep telefonunu benzin istasyonunda kullanmayın
Birçok yerde ‘Cep telefonunuzu kapatınız’ uyarısı dikkatinizi çekmiştir. Bu yerlerden biri de benzin istasyonları. Cep telefonlarının sinyalleri benzin istasyonundaki tankerlerin patlamasına neden olabiliyor.

Cep telefonu arabanın kilitli kapısını açabilir
Uzaktan kumandayla kilitlenen aracınızın anahtarını içinde unuttunuz. Yedek anahtarınıza ulaşabilen birini cep telefonuyla arayıp anahtarı telefona tutarak açma kapama düğmesine basmasını isteyin. Bu arada siz de cep telefonunuzu kilide yakın tutarsanız kapı açılır. Eğer kumandanın sinyalleri ses temelli olsaydı evet bu doğru olabilirdi. Ancak telefona gelen sinyal ses sinyaline dönüşerek çözüldüğü için bunun araç kilidine etki etmesi mümkün değil!

Atatürk öldüğünde İnönü ile konuşmuyordu
Atatürk ve İsmet İnönü arasında hiç kopmayan bir dostluk varmış. Bazen bu dostluğun arasına kırgınlık girdiği de olurmuş. Bazı kaynaklar Atatürk öldüğünde İsmet İnönü ile küs olduğunu belirtiyor. Ama buna rağmen Atatürk’ün İnönü’nün hastalığını duyduğunda doktor gönderdiği ve iletişimini koparmadığı da belirtiliyor.

Haşhaşlı ekmek uyuşturucu testini pozitif yapar
Haşhaşlı ekmek veya çörek yemek idrar testinin sonucunda kanda uyuşturucu varmış gibi gösterebilir. Ancak bu eski sistemle çalışan laboratuarlar için geçerli. Modern ölçümlerdeki hassaslık bu riski ortadan kaldırıyor.

Ayakkabı cam değilmiş
Külkedisi masalının orijinalinde kızın ayakkabısı camdan değil tahtadanmış ama Fransızca’dan İngilizce’ye ilk kez çevrilirken yanlışlıkla cam diye çevrilince öyle kalmış ve bütün dünyaya da öyle yayılmış.

Haliç’in dibi altınlarla dolu
Zamanında Fatih İstanbul’u fethettiğinde, Bizanslılar ‘Türko’lara yedireceğime denize atarım daha iyi’ diyerek bütün altınlarını Haliç’e sallamışlar. Osmanlı’dan kaçmaya çalışan İmparator Jüstinyen’in gemisi de Haliç’ten çıkamadan batırılmış. Bizans Sarayı’nın bütün hazineleri denizin dibini boylamış. Yine Osmanlı zamanında seferden dönen birkaç kalyon da getirdikleri ganimetleri boşaltamadan batmışlar Haliç’te. Altın bu, çamurun içinde de olsa paslanacak değil ya, hala ilk günkü değerindeymiş hepsi.

Yerebatan’dan Kınalıada’ya tünel
Efsaneye göre, İstanbul’un altı birbirine bağlı tünellerle kaplıymış. Hatta bu dehlizlerden birine Yerebatan Sarayı’nın gizli bir yerinden de giriliyomuş. Denizin dibinden devam eden tünel Üsküdar’a oradan da Kınalıada’ya kadar gidiyomuş.

James Dean ve lanetli Porsche’u
Efsane oyuncu James Dean, 1955’te Porsche Spyder marka arabasıyla yaptığı bir kazada öldü. Efsaneye göre Dean’in Porsche’unu kazadan sonra bir hurdacı almış ve parçalayıp satmış. Parçalardan birini satın alan Dr. Troy Mc Henry feci bir trafik kazasında ölmüş. Arabanın başka bir parçasını alan kişi aracında ölü bulunmuş. Posche’un iskeletinin sergilenmesi için Salinas’a götüren bir kamyon şoförü de uçuruma sürüklenmiş ve feci bir şekilde can vermiş.

Elvis yaşıyor mu?
En bilinen ünlü efsanelerinden biri de ünlü müzisyen Elvis Presley’in ölmediği, dünyanın ücra köşelerinden birinde (bu kimi zaman Güney Afrika, kimi zaman Avustralya, kimi zaman da Amerika’nın sakin bir kasabası oluyor) yaşadığı.

Bir insanın su ve yemek olmadan yaşayabildiği en uzun süre 28 gündür
Bir insanın normal şartlarda susuz yaşayabileceği gün sayısı en fazla altıdır. Su içip yemek yemeden yaşayabileceği süre ise 4-6 haftadır. Obez kişiler için bu süre 25 haftaya kadar çıkabiliyor.

Versailles Sarayı’nın hiç tuvaleti yok
Oysa Paris yakınlarındaki Versailles Sarayı’nın bahçesinde tuvalet vardı. Tuvaletler delikli lazımlık gibi, sonradan boşaltılması gereken sandalyelerdi. Kral ve kraliçenin bu işlem için odaları farklıydı.

Dil izi her insan için benzersiz
Dil izi, parmak izinden daha benzersiz ve hata oranı en düşük insan ayırma yöntemidir. Orayı burayı yalamak sağlıksız ve yakışıksız bir şey olmasaydı parmak izi yerine dil izi kullanılabilirdi.

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.