Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

09 Kasım 2021, Salı 20:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-HANLAR  Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bursa, şimdi de çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu ‘zanaat ve halk sanatları’ dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil oldu. Böylelikle Bursa, dünya gelinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na üye 295 şehir arasında yer aldı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olabilmek için, ‘Gelenekselden Evrensele’ sloganıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce çalışma başlatılmış, süreç BEBKA ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da desteklenmişti. Bu kapsamda ‘zanaat ve halk sanatları’ dalında hazırlanan başvuru dosyası, Sivas’ın dosyası ile birlikte UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından UNESCO’nun Paris’teki merkezine gönderilmişti.

UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na 2021 yılında dahil olacak kentlerin belirlendiği toplantı önceki gün UNESCO’nun Paris’teki merkezinde yapıldı. Dünya genelinde 49 şehrin Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildiği toplantıda, Türkiye’den Bursa’nın da ‘zanaat ve halk sanatları’ dalında üye olması kararlaştırıldı. Bu kararla UNESCO Yaratıcı Şehir Ağı’ndaki 295 şehir arasına giren Bursa; Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kütahya, Afyonkarahisar ve Kırşehir’in ardından Türkiye’den Ağ’a dahil olan olan 7’nci şehir oldu. Yazılı bir açıklama ile 2021 yılında 49 şehrin, Yaratıcı Şehri ilan edildiğini duyuran UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, “Herkesi; UNESCO'nun teşvik etmeyi amaçladığı şehirler arasındaki uluslararası işbirliğini güçlendirmek için devletlerle birlikte çalışmaya davet ediyoruz” dedi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu da süreci başarıyla yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması yönünde son dönemlerde yaptıkları çalışmaların olumlu sonuç vermesinden memnuniyet duyduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, turizm anlamında Bursa’nın en önemli zenginliğinin tarihi ve kültürel mirası olduğunu ifade ederek,  “Zanaat ve Halk Sanatları dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na yaptığımız üyelik başvurusu da kabul edildi. Biliyorsunuz Türkiye’den 12 dosya arasında sadece Bursa ve Sivas’ın dosyası gönderilmişti. Ve Türkiye’den sadece Bursa’nın Ağ’a üye olarak kabul edildiği açıklandı. Böylelikle Bursa İpeği ve İznik Çinisi başta olmak üzere Bursa’mızın zanaat ve halk sanatları da evrensel değer haline gelmiş oldu. Bursa zaten hak ediyordu. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yılmaz, Karapınar Gençlik Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu