Bursa'da zeytin ağaçlarını bit bastı

Bursa Orhangazi'nin zenginliklerinden biri olan zeytinde, baharın gelmesiyle budama çalışmalarına başlandı. Budama sırasında ağacın ve tomurcukların üzerinde zeytin biti (pamucak) bulan üreticiler soluğu Orhangazi Ziraat Odası'nda aldı

28 Nisan 2018, Cumartesi 13:31
A A
Bursa'da zeytin ağaçlarını bit bastı
Şikayetler sonrası zeytin biti üzerine araştırma yapan Ziraat Odası danışmanları, bitleri temizlemek amaçlı temizliğe başladı.

Aynı zamanda zeytincileri bilgilendirmek amaçlı bir de açıklama yapan Ziraat Odası mühendisleri, şunları söyledi:


'TOMURCUKLARI DÖKÜYOR'


 "Zeytinlerinde bit fark eden vatandaşlar, gördüğü anda eğer bilgisi varsa hemen müdahale etsin,  bilgisi yoksa derhal Ziraat Odası'na başvuru yapsın. Şu an zeytin biti şikayeti yoğunlaştı ve özellikle Keramat, Çakırlı, Cihanköy bölgelerinde daha yoğun görülmeye başladı. Bu bitler gözle görülmeyecek kadar küçük. Yumurtlama dönemindeler ve sıcak zamanlarda ortaya çıkarlar. Yumurtadan çıkan larvalar zeytin somaklarında tomurcuk sapları ve sürgün uçlarında bitkinin öz suyunu emerek ağaçların ve sürgünlerin zayıflamasına,  tomurcukların dökülmesine sebep olur.  Zeytin ağaçlarında bit olup olmadığı üzerinde çıkan yeşilliklerden anlaşılabilir. Eğer üzeri pamukla kaplanmışsa o zeytin ağacında bit var demektir. Pamucaklara savaş açtık, zenginliğimizi koruyacağız. Hepsi temizlenmek üzere ilaçlanmaya başladı."

DHA
Sıradaki haber yükleniyor...