Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuzyılmaz: Tarama ile Serviks kanserine karşı önlem alın

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuzyılmaz:  Tarama ile Serviks kanserine karşı önlem alın

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuzyılmaz: Tarama ile Serviks kanserine karşı önlem alın

10 Ocak 2022, Pazartesi 11:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-BURSA İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, 1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklamalarda bulundu. Halk arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinen Serviks kanserinin, erken teşhis ile tedavisinin yüzde yüz mümkün olduğu belirten Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, erken teşhis için Serviks kanseri taramalarının önemine dikkat çekti.

1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Serviks kanserinin dünya genelinde kadınları en çok etkileyen, etkili tarama yöntemleriyle erken tanınıp, tedavi edilebilen ve böylelikle hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanser türlerinden biri olduğunu belirtti. Tarama ve erken teşhis ile tedavinin  yüzde yüz mümkün olduğunun altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, rahim ağzı kanserinin HPV ile ilişkili olan en yaygın hastalık olduğunu söyledi. Neredeyse tüm rahim ağzı kanserlerinin HPV enfeksiyonu nedeniyle geliştiğini dile getiren Dr. Yavuzyılmaz, “HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret ederek, kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken teşhis etmeye yardımcı olmak üzere geliştirilmiş iki tarama testi yaygın şekilde kullanılmaktadır” dedi.

ÜCRETSİZ TARAMA

Türkiye'de uygulanan Ulusal Kanser Tarama Programı’na göre, tarama standartları doğrultusunda 30-65 yaş aralığındaki kadınlara her 5 yılda bir HPV ve Pap Testi uygulandığını vurgulayan Dr. Yavuzyılmaz, “Pozitif olgular teşhis merkezlerimize ileri tetkik için  gönderilmektedir. Rahim ağzı kanseri taramaları ilimizde ücretsiz olarak Döne Ocak KETEM, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılmaktadır” şeklinde konuştu. 2021 yılı Kasım ayı itibarı ile 11 aylık dönemde 54 bin 396 kişiye HPV ve PapSmear Testi yapıldığı bilgisini veren Dr. Yavuzyılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu COVID-19 Pandemisinde Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Rehberi doğrultusunda gerekli önlemlerin alınarak, kanser taramalarının devam ettiğini ve vatandaşları sağlık kuruluşlarına davet ettiğini söyledi.

 FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bursa Valisi’nden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı