Bursa Valisi Canbolat'tan Kızılay Haftası mesajı

Bursa Valisi Canbolat'tan Kızılay Haftası mesajı

Bursa Valisi Canbolat'tan Kızılay Haftası mesajı

30 Ekim 2020, Cuma 09:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsmail Hakkı SEYMEN/BURSA,(DHA) - BURSA Valisi Yakup Canbolat, 29 Ekim-4 Kasım tarihlerindeki Kızılay Haftası nedeniyle, mesaj yayımladı.

Vali Canbolat, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Hilal-i Ahmer’den bugüne 152 yıldır geleneğini sürdürerek memleketimizde ve yeryüzünün dört bir yanında insanların en zor zamanlarında yanlarında olan, yürüttüğü bu vazife ile ülkemizin yüz akı olan en köklü insani yardım kuruluşumuzdur. 11 Haziran 1868’de "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" olarak kurulan Cemiyet 1877 yılında "Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti" adını almış, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte kuruluşun adı 'Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti' olarak değiştirilmiştir. 1935 yılında ise kurumun ismi "Türkiye Kızılay Cemiyeti" olmuş, günümüzde ise 'Türk Kızılayı' olmuştur.

Kurulduğu günden itibaren dil, din, ırk ve statü ayrımı gözetmeksizin savaş ve doğal afetler sonrasında insanların, barınma, beslenme ve sağlık gibi sorunlarına çare olan kuruluşlarının başında gelen Türk Kızılayı; kan bağışı, ilk yardım, sağlık ve sosyal hizmetler gibi birçok alanda aktif bir rol üstlenerek örnek bir kuruluş olduğunu geçmişte olduğu gibi bugün de tüm dünyaya göstermiş, muhtaçların ve mazlumların gönlünde taht kurmuştur.

İnsana en büyük değeri veren medeniyet birikimimizin bir gereği olarak zorda kalana yardım etmeyi görev kabul eden Türk Kızılayı, halkımızdan aldığı güç ve destekle, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında meydana gelen her felaketin ardından insanların yardımına ilk koşan kuruluşumuz olmuştur. Türk Milletinden aldığı güç ile zor durumda dayanışmanın, felaketlerin en yoğun anında adaletin, savaşın en çetin anında insanlığın, tarafsızlığın ve barışın simgesi olmakta bu önemli görevleri sadece “insanlık” adına üstlenip hiçbir fedakârlıktan kaçınmamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle insanlığın hizmetinde olan Türk Kızılay’ının değerli yönetici ve çalışanları ile hayırsever vatandaşlarımızın “Kızılay Haftası”nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

(FOTOĞRAFLI)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER HES kodu eşleştirmede son gün 16 Mayıs