Bursa'daki mezatta ne ararsan var!

Bursa’da, 19. yüzyılda inşa edilen Ahşap Han’da yapılan eski ya da tarihi eser niteliği taşıyan eşyalar için düzenlenen mezat eski eşyalarla ilgilenenlerin gözdesi haline geldi

27 Ekim 2018, Cumartesi 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

OSMANLICA ESERDEN OYUNCAĞA

OSMANLICA ESERDEN OYUNCAĞA

Mezata, eski ve tarihi eser niteliğinde eşyalara merak duyanların ilgi gösterdiğini vurgulayan Aziz Alçiçek sözlerine şöyle devam etti:

       

'HİÇ AÇILMAMIŞ BİR ÇİKOLATA BULDUM'

'HİÇ AÇILMAMIŞ BİR ÇİKOLATA BULDUM'

Kendisinde olmayan bir ürünü bulduğunda yaşadığı heyecanı, zevki anlatamayacağını ifade eden Aziz Alçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Geçenlerde Kore ile alakalı 50’li yıllara ait bir çikolata kartı buldum. Elim ayağım heyecandan titredi çünkü yıllardır arıyordum. 10-15 senedir arıyordum. Çok pahalı bir şey değil, denk geldi. 15-20 lira civarında kartlar ama bizim için manevi değeri çok yüksek. Geçenlerde de Osmanlıdan kalma bir çikolata buldum, hiç açılmamış. Çikolatası içinde. 100 ila 120 senelik bir ürün, çok enteresan. Osmanlıdan bakkaliye ile alakalı pek bir ürün bulamıyoruz. Genellikle teneke kutular, bir tane veresiye defterim var. El yazması eserlerimiz, baskı kitaplarımız da oluyor."

'BİRİNİN EKSİĞİ DİĞERİNİN FAZLASI'

'BİRİNİN EKSİĞİ DİĞERİNİN FAZLASI'

Aziz Alçiçek, koleksiyonlarındaki eksiklikleri tamamlamak için gelenlerin uğrak yeri olan handa, 5 yıldır mezat yaptıklarını vurgulayarak "Birinin eksiği diğerinin fazlalığı olabiliyor. İnsanlar koleksiyonlarındaki eksiklerini tamamlamanın peşindeler. 5 yılda aşağı yukarı elimizden 3 bin parça ürün geçmiştir. Tanesi 50 kuruştan telefon kartı da sattık biz burada, 2 bin liraya Osmanlıca el yazması ders kitabı da sattık" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bu hafta ne yapsak? (17- 23 Şubat)