BUSMEK, Arnavutluk’taki 'Türkiye Günleri' organizasyonuna katıldı

BUSMEK, Arnavutluk’taki 'Türkiye Günleri' organizasyonuna katıldı

BUSMEK, Arnavutluk’taki 'Türkiye Günleri' organizasyonuna katıldı

31 Ekim 2019, Perşembe 13:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Semih ŞAHİN/BURSA,(DHA) – BURSA Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK),  Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Türk kültürü, geleneksel yemekleri ve Türk müziğinin tanıtılması amacıyla, Tiran Yunus Emre Enstitüsü’nün 2017 yılından beri her yıl düzenlendiği “Türkiye Günleri” etkinliğine katıldı.

BUSMEK’in 3. kez katılım gösterdiği organizasyonda, kurslarda hayat bulan el emeği göz nuru eserler sınırları aşarak Arnavutluk vatandaşlarıyla buluştu. Başkent Tiran’ın tarihi birikimine ev sahipliği yapan İskender Bey Meydanı’nda düzenlenen “Türkiye Günleri” etkinliğinde, geleneksel sanatların yanı sıra Türk müziği motifleri ve Türk mutfağının eşsiz lezzetleri gün boyu açık olan stantlarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

TÜRK KÜLTÜRÜ TANITILDI

BUSMEK standında geleneksel el sanatlarının tanıtımlarının yanı sıra,  etli pilav, Osmanlı şerbeti, Türk lokumu, süt helvası, kestane şekeri gibi ikramlarla Türk mutfağının seçkin lezzetleri ziyaretçilere sunuldu. Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük,  Türkiye'yi bu etkinlikte temsil eden belediye sayısının giderek arttığını söyledi. Tanıtım çadırlarında önemli bir hareketlilik olduğunu kaydeden Yörük, "Ümit ediyorum bu kültürel etkinliğin önümüzdeki yıllarda yapılacak yeni faaliyetlerdeki katılımcı sayımız daha da artacak. Bu etkinlik çerçevesinde Arnavut kardeşlerimize Türk kültürünü, medeniyetini tanıtmak için buraya getirip sergilediğimiz ürünler ve mutfak lezzetlerimizin çeşitliliğinde de bir artış olacak" dedi.

BUSMEK standını ziyaret eden Yörük’e, BUSMEK ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen yurt dışı eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım günün anısına Yörük’e çini tablo hediye etti.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER BEBKA, yeşil verimliliğini anlattı