Bütün dünya seli konuşuyor

Bütün dünya seli konuşuyor

10 Eylül 2009, Perşembe 11:35
A A

Türkiye’de şimdiye kadar 30’dan fazla kişinin ölümüne yol açan sel felaketi tüm dünya yankılandı. Felaketin boyutunu ortaya koyan fotoğraf ve görüntüleri yayımlayan dünya medyası, "Sadece birkaç saat şiddetli yağmurların ardından sular birçok bölgeyi kapladı", "Seller kaos getirdi" , "Seller, düzine insanının ölümüne yol açtı", "80 yılın en kötü yağmurları çok büyük zarara neden oldu", "Seller evler ve yolları bataklığa dönüştürdü", "Yollar hızla akan nehirlere dönüştü" "İstanbul bir tufan altında boğuldu" gibi yorumlarını yaptı.

-NEW YORK TIMES: "SADECE BİRKAÇ SAATTE SULAR BİRÇOK BÖLGEYİ KAPLADI"-

"Seller, Türkiye’de en az 31 kişinin ölümüne neden oldu. Sadece birkaç saat şiddetli yağmurun ardından kentin birçok alçak bölgesi suların altında kaldı. Uzmanlar, bölgenin alçak vadilerindeki uygun altyapının yokluğunun kayıplara katkıda bulunduğunu söyledi."

-TIMES: "YOLLAR HIZLA AKAN NEHİRLERE DÖNÜŞTÜ"-

"Seller yolları hızlı akan nehirlere dönüştürürken yedi kadının kendilerini işte götüren minibüs içinde boğulmasına neden oldu"

-TELEGRAPH: "SELLER İSTANBUL’DA DÜZİNELERCE İNSANIN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI"-

"Seller İstanbul’da düzinelerce insanın ölümüne yol açtı. İstanbul’daki kurtarma operasyonları arasında araç enkazları görüldü. Gece meydana gelen şiddetli yağmurlar, İstanbul’un bazı bölümlerinin su altında bıraktı."

-EL PAİS: "80 YILIN EN KÖTÜ YAĞMURLARI ÇOK BÜYÜK ZARARA NEDEN OLDU"-

"Son 80 yılın en kötü yağmurları, Türkiye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerinde çok büyük zarara neden oldu. Pazartesi günü başlayan şiddetli yağmurlar, İstanbul ve Trakya’da köprüler ve yolları yıktı ve yüzlerce evi su altında bıraktı."

-GUARDİAN: "SELLER İSTANBUL’A KAOS GETİRDİ"-

"Seller İstanbul’da kaos getirirken en az 20 kişi öldü. Türkiye’nin yoksul kırsal bölgelerinden on yıllardır süren göçün sonucu olan hızlı nüfus artışı, 15 milyonluk metropolün yeterli altyapı olmadan ve zayıf şehir planlamacılığı ile gelişmesine yol açtı. İstanbullu yetkililer de bugüne dek afet planlarını daha çok depremler üzerinde yoğunlaştırdı."

-BBC: "SELLER EVLER VE YOLLARI BATAKLIĞA DÖNÜŞTÜRDÜ"-

"Türkiye’nin en büyük kentinin içinde ve civarındaki semtlere vuran seller, evler ve yolları bataklığa dönüştürdü."

-LİBERATİON: "İSTANBUL BİR TUFAN ALTINDA BOĞULDU"-

"İstanbul bir tufan altında boğuldu. Şiddetli yağmurlar İstanbul’un Avrupa yakasında sellere neden oldu."

-EL MUNDO: "SELLER ÇOK BÜYÜK ZARARA NEDEN OLDU"-

"Binaların çökmesine ve çok büyük maddi zararlara neden olan seller nedeniyle Türkiye’nin bazı bölgelerinde 30 kadar kişi öldü.

-WALL STREET JOURNAL: "SELLER İSTANBUL’U VURDU"-

"Seller İstanbul’u vurarak 20 kişiyi öldürdü. Metereolojistler, yağmurların son 80 yılın en kötüsü olduğunu söylüyorlar."

-LE MONDE: "ŞİDDETLİ SELLER 30 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇTI"-

"Türkiye’deti şiddetli seller, 30 kişinin ölümüne yol açtı."

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.