Buyrun sohbete: Kahve yağ yakar mı?

Kahve yağ yakar mı? Zayıflamak isteyenlerin aklına gelen ilk sorulardan biri. Kahvenin yağ yakıcı etkisi birçok araştırmayla kanıtlanmış durumda, ama biz yine de bir bilene sorduk. Hangi kahve yağ yakar örneğin? Kahvenin faydaları arasında en dikkat çekenlerden biri de kahvenin yağ yakıcı özelliğidir. Yağ yakan kahveye can kurban diyor ve işi uzmanından dinliyoruz. Bu yazıda bu konuyu Nişantaşı’nda bir zayıflama kliniği bulunan, Genel Cerrahi Uzmanı/ Obezite ve Metabolik hastalıkların ameliyatları ile ilgilenen; Dr. Kaplan Baha Temizgönül ve ekibin Diyetisyeni Selvinur Pacci ile birlikte ele aldık.

19 Eylül 2020, Cumartesi 15:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kahvenin faydalarıyla başlayalım

Kahvenin faydalarıyla başlayalım

​Kahve sadece yağ yakımı üzerinde etkili değildir. Kahve içmek, daha enerjik olmanızı, fiziksel performansınızın artmasını sağlar; tip 2 diyabet, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebilir; günde yüzlerce görevi yerine getiren karaciğerimizi korur; sizi daha mutlu ederek depresyonu önler.

Kahve, yağ hücrelerini yakar

Kahve, yağ hücrelerini yakar

Kahve çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğu için kolorektal ve karaciğer kanserine karşı koruyucudur. Bunlara ek olarak, kahve yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Kahve içeriğindeki kafein sayesinde yağ yakımını sağlar. Kafein, güçlü bir uyarıcı olup sinir sistemini uyarır. Uyarılan sinir sistemi “catecholamine” adlı madde salgılanmasını sağlar, bu sayede vücuttaki yağ hücreleri yakılır.

Ama bir şartla

Ama bir şartla

Öncelikle her kahvenin yağ yakımı üzerinde etkili olmadığı bilinmelidir. Yağ yakımı üzerinde etkili olan kahveler; şekersiz ve kremasız olmalıdır. Peki hangi kahveler yağ yakımında etkili diye sorarsanız, Türk kültürünün vazgeçilmez kahvesi sade Türk kahvesi, filtre kahve vb. Kahveye şeker yani karbonhidrat kaynağı eklenirse, kahve yağ yakma görevini yerine getiremez. Çünkü kahveye şeker eklenmesiyle beraber, insülin hormonu artar ve yağ yakım özelliği görev yapamaz. 

Kahveler sade olmalı

Kahveler sade olmalı

Kahvenizi şekersiz ve kremasız seçerek, kahvenin yağ yakıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Çünkü, catecholamine adlı madde insülinin olmaması durumunda vücudunuzda yağ yakımının artmasını sağlar. Peki yağ yakımı için sade kahve mi içmeliyim diye soruyorsanız, bu soruya cevabım hem evet hem hayır. Evet çünkü, kahvenin yağ yakım özelliğinden yararlanmak için kahvenizi sade içmenizi tavsiye ederim. 

Sade sevmeyenlere seçenekler çok

Sade sevmeyenlere seçenekler çok

Eğer kahvenizi sade içmeyi sevmiyorsanız, kahveyi sadece yağ yakımınızı hızlandırmak için içerek kendizini zorlamayın. Kahvenizi az yağlı süt, Hindistan cevizi sütü, badem sütü, tarçınla tatlandırarak daha lezzetli hale getirebilir, yağ yakımını destekleyebilirsiniz.


Araştırmalar kahvenin yağ yakıcı özelliği için ne söylüyor?

Araştırmalar kahvenin yağ yakıcı özelliği için ne söylüyor?

Normal kilolu ve obez bireylerde yapılan bir araştırmada, bireyler her on iki saatte bir 100 miligram (mg) kafein almış. Araştırmanın sonucuna göre, obez bireyler 79 kalori daha fazla yakarken, normal kilolu bireylerin 150 kalori daha fazla yaktığı görülmüştür. 

Kontrollü tüketilmeli

Kontrollü tüketilmeli

​Kahvenin yağ yakıcı özelliğinden faydalanmak isterken, fazla kafeinin uykusuzluk ve anksiyete gibi psikiyatrik hastalıklara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kafeinin günlük önerilen miktardan yani 100-400 mg’dan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Doktorunuza kulak verin

Doktorunuza kulak verin

Sonuç olarak, kahvenin birçok faydası olmakla beraber doğru kahve seçimi yağ yakımı için önemliyken, günlük önerilen kafein dozunun üzerine çıkılmaması uykusuzluk ve anksiyetenin oluşmaması için oldukça önemlidir. Dr. Kaplab Baha Temizgönül gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarında, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında kahve tüketiminin doktor önerisi ile düzenlenmesi konusunda uyarıyor. 

Kahvenin yanında su

Kahvenin yanında su

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatları gibi mideye uygulanan işlemlerde doktorunuza danışarak, 1 ay kahve tüketmenizi öneriyoruz. Kahvenizin yanında su tüketmeyi unutmayın. Sağlıkla kalın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pizza yemenin kilo aldırmayan 10 yolu