Büyük geniz eti işitme kaybı yapabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Batman, çocuklarda görülen büyük geniz eti problemleriyle ilgili soruları yanıtladı. Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk

30 Kasım 2021, Salı 14:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BÜYÜK GENİZ ETİ KAÇ YAŞINDAN SONRA KÜÇÜLÜR?

BÜYÜK GENİZ ETİ KAÇ YAŞINDAN SONRA KÜÇÜLÜR?

Geniz eti (adenoid) genellikle 1 yaşından sonra büyümeye başlıyor ve 10 yaşından sonra giderek küçülüyor. 13-15 yaşlarından sonra çoğu hastada sadece tesadüfen muayenede izleniyor. Özellikle çocuğun kreşe ya da okula ilk başladığı yıllarda sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi sonucunda geniz eti hızla büyüyor. 

HER BÜYÜK GENİZ ETİ ALINMALI MI?

 Geniz etinin varlığı ameliyat nedeni değildir, geniz eti bütün çocuklarda vardır. Ancak büyük geniz etinin yarattığı orta kulak sorunları, tedaviye yanıt vermeyen çocukluk çağı sinüziti, uyku sorunları gibi durumlar varsa ameliyat öneriyoruz. 


GENİZ ETİ İLE BADEMCİK AYNI AMELİYATTA MI ALINMALI?

GENİZ ETİ İLE BADEMCİK AYNI AMELİYATTA MI ALINMALI?

 Bademciklerle geniz eti benzer dokular olduğu için çoğu zaman birlikte sorun oluştururlar. Bu nedenle bir ameliyat kararı alındığında genellikle birlikte alınmaları önerilir. Eğer ikisi de gereğinden fazla büyüyerek solunumu engelliyor ve sürekli iltihaplanıyorsa alınmaları gerekir.

 GENİZ ETİ AMELİYATININ KAÇ YAŞINA KADAR YAPILMASI İDEALDİR?

 Gerekli olması durumunda geniz etinin yaşa bakılmaksızın alınması tercih edilmeli. Geniz eti ve bademcik ameliyatlarında yaş sınırı yoktur. Önemli olan yarattığı sorunlardır. Adenoidektomi adı verilen geniz eti alınması işlemi, genel anestezi altında, kısa süren, ağız içinden kapalı olarak yapılan, genellikle önemli bir komplikasyona neden olmayan bir işlemdir. Ameliyat 15-20 dakika ile yarım saat arasında sürüyor.

DERS BAŞARISINI DÜŞÜRÜYOR

DERS BAŞARISINI DÜŞÜRÜYOR

 Geniz etinin neden olduğu önemli sorunlardan biri de orta kulakta sıvı birikimi problemidir. Büyüyen geniz eti, östaki borusunun ağzını tıkayarak, kulakta sıvı birikimine neden oluyor. Orta kulakta oluşan bu sıvı problemleri çocuğun iletişimini sıkıntıya sokuyor.

 Orta kulakta sıvı olması nedeniyle çocukta işitme azlığı ortaya çıkıyor. Karşısındakini duymakta ve anlamakta zorluk yaşıyor. Özellikle okul çağı çocuklarında bu sorunlara çok rastlanıyor. Bu çocuklar derslerinde başarısız olabiliyor. Arkadaşlarıyla hatta ailesiyle bile iletişimi bozuluyor. Ayrıca zaman içinde orta kulaktaki bu sıvı, kulak zarında birtakım çökmeler, orta kulağa doğru yapışmalar yaratarak, ileri yaşlarda büyük orta kulak ameliyatlarına aday hale getirebiliyor. Geniz etinin alınması yanında östaki borusunun da işlevsel hale getirilmesi gerekiyor. Östaki borusu çalışmayan çocuklar, ileri yaşlarda orta kulakta basınç problemi yaşayabiliyorlar. 


Östaki borusunun 8 yaşına kadar işlevsel hale getirilmemesi durumunda, bu işlevi sağlamak ancak geçici olarak mümkün olabiliyor. Bu nedenle yaygın olarak çocuklarda zarın üzerine tüp takılarak bu problem aşılmaya çalışılıyor. Son yıllarda daha etkin bir yöntem olan östakinin balonla genişletilmesi yöntemi uygulanmaya başlamıştır.

GENİZ ETİ AMELİYATI GEREKTİREN DURUMLAR

Çocuğun yılda 5 ve üzerinde antibiyotik tedavisi gerektiren geniz eti enfeksiyonu geçirmesi. Tedaviye dirençli geniz eti iltihabı (adenoidit). Orta kulak hastalıkları. Orta kulakta tedaviye cevap vermeyen sıvı birikimi. Sık orta kulak iltihabı. Kulak zarında delik olup akıntının kesilmediği hastalar. Tedaviye cevap vermeyen kronik sinüzit. Kronik burun tıkanıklığı. Aşırı horlama ve uykuda sürekli ağız solunumu. Uyku apnesi (horlama sırasında solunumun durması). Sık bronşiolit atakları. Ağız solunumuna bağlı diş problemleri. Yüz kemiklerinde gelişme bozukluğu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eyvah çocuğum hasta! Peki grip mi Covid-19 mu?