Büyük usta Yaşar Kemal anılıyor!

Büyük usta Yaşar Kemal anılıyor!

Geçtiğimiz yıl 28 Şubat'ta aramızdan ayrılan büyük usta Yaşar Kemal'in ölümünün birinci yıl dönümünde bir sempozyum düzenleniyor

25 Şubat 2016, Perşembe 13:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Galatasaray Üniversitesi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen “Yaşar Kemal: İnsanı, Toplumu, Dünyayı Kucaklamak” Sempozyumu, 29 Şubat 2016 Pazartesi günü Galatasaray Üniversitesi’nde yapılacak. 

Sempozyum kapsamında Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenecek Yaşar Kemal   sergileri ise şöyle: Ara Güler Yaşar Kemal Fotoğrafları sergisi (29 Şubat – 4 Mart 2016), Bu Diyar Baştan Başa sergisi (22 Şubat – 4 Mart 2016) ve Yaşar Kemal’in Fransa’da Yayımlanan Eserlerinin Kapakları sergisi (22 Şubat – 4 Mart).

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak ve Galatasaray Üniversitesi Fransız Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jean-Jacques Paul’ün açılış konuşmalarıyla 09.30’da başlayacak olan sempozyum, saat 17.00’a kadar sürecek. Sempozyumun açılış konferansı, bu toplantı için özel olarak İstanbul’a gelen, Fransız Akademisi Paul Morand Büyük Ödülü sahibi yazar/gazeteci/diplomat Daniel Rondeau tarafından yapılacak. Kasım 2009’da, Yaşar Kemal’in Türk mevsimi dolayısıyla Paris Milli Kütüphanesinde yaptığı konuşma sırasında Jack Lang ve Altan Gokalp ile birlikte yazarımıza eşlik ederek onu onurlandıran Daniel Rondeau, konuşmasında yakın arkadaşı Yaşar Kemal’i anlatacak. 

‘Toplumsal Sorumluluk ve Edebiyat’, ‘Gazetecilik ve Edebiyat’, ‘Doğa, Kadın ve Kültürel Haklar’ adlı üç oturumdan oluşan sempozyum, saat 16.15’te başlayacak olan ‘Yaşar Kemal’in Dostları: İzler, İzlenimler, Anılar’ adlı bir panelle sona erecek.

Prof. Dr. Ali Ergur, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Doğan Hızlan ve Zülfü Livaneli’nin başkanlıklarını yapacakları oturumlarda söz alacak konuşmacılar: Murathan Mungan, Prof. Dr. Erol Köroğlu, Prof. Dr. Aydın Uğur, Prof. Dr. Kenan Mortan, Kayıhan Güven, Timour Muhidine, Prof. Dr. Muhsine Yavuz Helimoğlu, Prof. Dr. Ufuk Özdağ, Dr. S. Seza Yılancıoğlu, Prof. Dr. Sadık Karamustafa, Ragıp Duran, Prof. Dr. Levent Yılmaz, Güven Turan, Prof. Dr. Gencay Gürsoy. 

*Türkçe – Fransızca eşzamanlı çevirinin yapılacağı sempozyuma katılım için 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 16.00’ya kadar yasarkemal.etkinlik@gmail.com  adresine e-posta göndererek kayıt yaptırılması gerekiyor.

Ara Güler Yaşar Kemal Fotoğrafları 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen ve Mart ayında Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezi’nde sergisi yapılacak olan Ara Güler’in çektiği Yaşar Kemal fotoğraflarından örnekler, 29 Şubat – 4 Mart 2016 tarihleri arasında Aydın Doğan Oditoryum girişinde ziyaret edilebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Game of Thrones'un dizisi House of the Dragon'dan yeni fotoğraflar yayınlandı