'Büyükanıt görevini yaptı'

'Büyükanıt görevini yaptı'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, AKP'nin eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'a minnet borcu olduğu için Bakanlar Kurulu kararıyla üstün hizmet madalyası verdiğini söyledi

01 Ağustos 2010, Pazar 13:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trabzon ziyareti kapsamında Of ilçesinde, parti otobüsünde beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "eski Genelkurmay Başkanlarından Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a üstün hizmet madalyası verilmesi ile 27 Nisan e-muhtırası arasında bir bağlantı olup olmadığına" ilişkin sorusu üzerine, şöyle konuştu:

"Ben orada bir çıkar işbirliği olduğunu söylemiştim. 27 Nisan’da bildiri veriliyor, e-muhtıra, 28’inde bakanlar toplanıyorlar, ’bu e-muhtıraya karşı ne yapacağız’ diye.

Ve hükümet de bir bildiri yayınlıyor. Sonra Dolmabahçe Sarayı’nda 2.5 saatlik görüşme oluyor. Erdoğan çağırıyor görüşmeye ve o görüşmeden sonra yapılan açıklamada Erdoğan, ’bu bir özel görüşmedir’ diyor.

"GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİNİ KİMSE BİLMİYOR"

Daha sonra Büyükanıt yaptığı açıklamalarda, ’devletle ilgili konuları konuştuk’ diyor. Kimse bilmiyor içeriğini. Daha sonra emekli olunca kendisine zırhlı bir araç alınıyor ve sonra da üstün hizmet madalyası veriliyor.

Baktığımız zaman AKP’yi iktidara taşıma sürecinde Büyükanıt’ın kullanıldığını görüyoruz. Darbelerden mağdur olan, buna karşılık halkın desteğini isteyen bir AKP. Bu işbirliğinin sonucu AKP oylarını artırıyor. Şimdi ’12 Eylülcülerden hesap soracağız’ diye yola çıkıyor.

"ENERJİ BAKANI'NIN HABERİ VARMIŞ"

Önünde 27 Nisan muhtırası var. Muhtırayı veren belli. ’Muhtırayı ben yazdım, koydum’ diyor ve bugün öğreniyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın zaten önceden haberi varmış bundan. ’Bizim haberimiz vardı’ diyor. Şimdi bu nedir?

Milleti kandırmak için işbirliği yaptılar. Muhtırayla darbe çağrışımı yaptılar ve milletin temiz duygularını sömürdüler. İnanç sömürüsü vardı, etnik kimlik sömürüsü vardı.

27 Nisan darbe sömürüsünün de bütün belgeleriyle, bütün kronolojik yapıya baktığınızda darbe sömürüsünün de çıkar işbirliği içinde ortaya konulduğunu görürsünüz. Üstün hizmet madalyasını hangi gerekçeyle verdiler? Şu ana kadar çözmüş değilim.

Tek bir gerekçesi var. Muhtırayı verdi, kendilerini iktidara taşıdı, buna karşı AKP’nin minnet borcu vardı ve ona üstün hizmet madalyası verdi, Bakanlar Kurulu kararıyla."

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ya da Orgeneral Büyükanıt’ın Dolmabahçe’de ne konuştuklarını çıkıp anlatmaları gerektiğini savunarak, "(Görüştüğümüz konular bizimle beraber mezara gider.) Böyle bir şey devlet anlayışında yok. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nde değil, Osmanlı’da da böyle bir anlayış yok" dedi.

CHP milletvekili Eşref Erdem’in bugün bir gazetede yer alan açıklamalarıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Keşke e-muhtıra ile ilgili açıklamaları genel başkan yardımcısı olduğu zaman yapsaydı" dedi.

Erdem’in referandumda "evet" oyu kullanacağı iddialarının hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, herkesin düşüncelerini özgürce söyleyebileceğini ifade etti.

Yedisu Belediye Başkanı’nın disipline sevk edilmesinin nedeni, ’evet’ veya ’hayır’ oyu kullanacağını açıklamasından değil, AKP’nin siyasetine malzeme olmasıdır" yanıtını verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü