Büyükbaş hayvanlara 'Yıkmatik'

Kayseri'de Kurban Bayramı öncesinde satışa sunulan 'yıkmatik' sayesinde büyükbaş hayvanların kesilmesinin daha kolay olacağı belirtildi

19 Kasım 2009, Perşembe 15:38
A A

Kurban Bayramı’na bir hafta kala Camikebir Mahallesi’ndeki bıçakçıların işleri açıldı. Son bir haftadır akşam saat 10’a kadar bıçak ve satır bilediklerini belirten Hacı Yılmaz, “İnsanlar ekonomik kriz nedeniyle artık yeni bıçak satın almak yerine bıçaklarını biletiyor.

Bıçakları 1.5 liraya, satırları ise 3 liraya keskinleştiriyoruz. Son bir haftada müşterilerimiz günde yaklaşık 1000 kadar bıçak, 25 tane de satır getirdi. Kendi imalatımız olan bıçakların fiyatı ise 10 ile 25 lira arasında değişiyor” dedi.

Kurbanlık büyükbaş hayvanlara kesim sırasında eziyet edilmemesi için ‘yıkmatik’ kullanılmasını öneren Yılmaz, “Bu alet kasapların işini kolaylaştırıyor. Üzerindeki 4 zinciri hayvanların ayaklarına bağlayıp, ip çekildiği zaman kurbanlık yere yıkılıyor. Yıkmatik sayesinde tek kişi büyük bir hayvanı yardım almadan kolayca kesebiliyor. Yıkmatikleri 10 liraya satıyoruz” diye konuştu.

Ahmet Oğuz GÜNDÜZ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.