Büyükşehir, bayram boyunca hizmetlerini sürdürdü

Büyükşehir, bayram boyunca hizmetlerini sürdürdü

Büyükşehir, bayram boyunca hizmetlerini sürdürdü

24 Temmuz 2021, Cumartesi 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi, birçok birimiyle Kurban Bayramı boyunca da vatandaşlara hizmet vermeye devam etti.
Büyükşehir Belediyesi’nin bayramda da görev başında olan birçok birimi, vatandaşların huzurlu, mutlu ve coşkulu bir Kurban Bayramı geçirmelerini sağladı. Temizlik ekipleri bayramda çalışmalarını yoğunlaştırırken, Teksin’de ise vatandaşların talep ve şikayetleri 7/24 karşılandı. Büyükşehir personeli, mezarlıklardan konser alanlarına, mahallelerden mezbahalara kadar birçok noktada bayram boyunca görevini sürdürdü.
MEZARLIKLARDA DÖRT DÖRTLÜK HİZMET
Mezarlıklar Dairesi tarafından bayram öncesinde 13 ilçedeki kent mezarlıklarında temizlik, budama, ilaçlama ve yol düzenleme çalışmaları gerçekleştirildi. Mezarlıklarda bayram süresince de vatandaşlara birçok hizmet sunuldu. Arife gününden itibaren kaybettikleri yakınlarının kabirlerini ziyarete gelen vatandaşlara girişte su ve el dezenfektanı ikram edilirken,özel gereksinimli, hamile ve yaş almış vatandaşlar için ise mezarlık içi ulaşımlar ring araçlarıyla sağlandı.
BÜYÜKŞEHİR’DEN VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ KURBAN KESİM HİZMETİ
Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren toplam 31 kesim noktasında toplam 4 bin 992 adet ücretsiz kurban kesimi gerçekleşti. Bu kesimlerde 250 sertifikalı kasap, 110 yardımcı personel ve her kesimhanede bir veteriner hekim ile veteriner sağlık teknikeri hizmet verdi. 23 mobil kesim ünitesi bayramın yalnızca birinci günü hizmet verirken, Yakaköy, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Mut, Gülnar, Silifke ve Anamur’da yer alan 8 mezbahada ise kesimler bayram boyu sürdü.
KENTİN 35 NOKTASINDA ‘BAYRAM KONSERLERİ’
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, Anamur’dan Tarsus’a, yaylalardan sahillere kadar 13 ilçenin toplam 35 noktasında ‘Bayram Konserleri’ düzenledi. Yerel sanatçıların sahne aldığı konserlerde Mersinliler coşku dolu bir bayram yaşadı. Bu bayram, Mersin’de karnaval havasında geçti.
TEKSİN, BAYRAMDA HER TÜRLÜ TALEP VE ŞİKAYETİ KARŞILADI
Teksin Mersin İletişim Koordinasyon ve Analiz Merkezi, bayram boyunca da 7/24 esasıyla çalıştı. Teksin çağrı personeli, Alo 185 üzerinden kendilerine ulaşan vatandaşların tüm talep, şikayet ve teşekkürlerini karşılayarak, kayıt oluşturdu. Kayıt altına alınan bildirimler, ilgili birimlere aktarıldı. Bu sayede vatandaşların sorunları bayram süresince de hızla çözüme kavuştu. Vatandaşlar, Büyükşehir ve MESKİ’yle ilgili her türlü talep ve sorununa bayramda da Teksin sayesinde karşılık buldu.
MESKİ, SORUNLARA ANINDA MÜDAHALE SAĞLADI
MESKİ’nin birçok birimi de bayram boyunca 7/24 görev başındaydı. Teksin üzerinden kendilerine ulaşan sorunlara anında müdahale eden ekipler, vatandaşların bayramda yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçti. Bayramdaki nüfus yoğunluğu nedeniyle artan su tüketiminin oluşturabileceği sorunlara karşı MESKİ’nin SCADA Merkezi’nden de su basınçları anlık olarak takip edildi.
ZABITA VE İTFAİYE BAYRAMDA DA 24 SAAT GÖREVDEYDİ
İtfaiye ve Zabıta personeli de 7/24 esasıyla görev başındaydı. Zabıta ekipleri kurban kesim noktalarından konser alanlarına kadar pek çok alanda görev yürüttü. Zabıta ekipleri bayramda denetimlerini sürdürerek, vatandaşların güvenli günler geçirmelerini sağladı. İtfaiye ekipleri ise her türlü soruna karşı 24 saat teyakkuzda bekleyerek, gelen ihbarlara hızla müdahale etti.
ÇOCUKLARA BU BAYRAM 20 BİN TATLI DAĞITILDI
Sosyal Hizmetler Dairesi ise bu bayram da çocukların yüzünü güldürdü. Önceki senelerde şeker dağıtımı yapan ekipler, bu bayram 5 ilçenin 25 dezavantajlı mahallesindeki çocuklara mamul, limonata ve dondurmadan oluşan toplam 20 bin ürün dağıttı. Mahallelerinde ‘Vahap Amca’yla Tatlı Günler’ araçlarını gören çocuklar, kendilerine dağıtılan ürünlerle tatlı bir bayram yaşadı.
Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın toplu taşıma araçları bayramda vatandaşları ücretsiz taşıdı. Yaylardan tatil bölgelerine kadar pek çok noktadaki hatları bayramda ücretsiz kullanan vatandaşlar, konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat etti. Araçlar düzenli olarak dezenfekte edilirken, yoğun seyahat edilen yerlere ise ek seferler konuldu.
Bayramda Büyükşehir’in temizlik ekipleri ise yoğun bir çalışma yürüttü. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’ne bağlı ekipler cadde, kaldırım ve bulvarları temizlerken; Park ve Bahçeler Dairesi’nin ekipleri ise yeşil alanlara yöneldi.
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mersin'de bisiklet yolundaki dubalar sürücüler tarafından tahrip edildi