Büyükşehir'den Türk-İslam kültürüne önemli hizmet

Büyükşehir'den Türk-İslam kültürüne önemli hizmet

Büyükşehir'den Türk-İslam kültürüne önemli hizmet

19 Kasım 2020, Perşembe 01:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Adil Beştaş Evi'nin, Türk-İslam Medeniyetleri ve Kent Belleği Düşünce Merkezi olmasına yönelik protokol imzalandı.
Büyükşehir Belediyesi'nin restore ederek yok olmaktan kurtardığı Adil Beştaş Evi'nin Türk-İslam Medeniyetleri ve Kent Belleği Düşünce Merkezi olmasına yönelik protokol imzalandı. Protokol törenine; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Seval Gebeş, Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok ve derneğin yönetim kurulu üyeleri katıldı. Türk-İslam Medeniyetleri ve Kent Belleği Düşünce Merkezi, protokolle Türk Ocakları Derneği Denizli Şubesi'ne tahsis edildi. Tarihi evde Denizli'nin tarihi, sosyal yaşamı, kültürel yapısı, ekonomik imkanları ve kent kimliğini akademik bir yaklaşımla değerlendirmek; gençlerin sosyal, kültürel bilinçlenmesine katkı sağlamak üzere veri tabanı oluşturmak, etkinlikler düzenlemek, farkındalık oluşturacak fikirler üretmek, kültürel devamlılığı sekteye uğratacak sorunlarla ilgili önlemler almak amaçlanıyor.
Protokol töreninde konuşan Prof. Dr. Tok, Türk Ocakları'nın Denizli'nin en eski sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan'a, bu tarihi Adil Beştaş Evi'ni Türk Ocakları Derneği'ne tahsis etmesinden dolayı bütün üyelerimiz adına, şehrimiz adına ve milletimiz adına teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz. Burada şehrimizle, belediyemizle, diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte kentimizin kültürüne, Türk milletinin, Türk dünyasının, gönül coğrafyamızın kültürüne hizmet edecek etkinlikler yapmayı düşünüyoruz" dedi.
Başkan Zolan ise, uzun süredir arzu ettikleri bir projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Türk Ocakları Denizli Şubemize tarihi bir mekanı vererek geçmişle bütünleşmek; ecdadımızdan gelen güzellikleri bu mekanda yaşatmak ve tüm değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak adına böyle bir protokolü imzalıyoruz" diye konuştu. Türk-İslam tarihi için önemli bir çalışma yapıldığını kaydeden Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Attığım bu imza beni en çok mutlu eden imzalardandır. Bu tarihi mekanda birçok güzelliklerimiz olsun. Gençlerimizle, şairlerimizle, birçok farklı mesleki kurumlarımızla sohbetler olsun, çalışmalar gerçekleşsin. Biliyorum ki burası sizlerle, Türk Ocağımızla çok güzel olacak. Hayırlı ve uğurlu olsun. Allah'ım burada güzel hizmetler yapmayı nasip etsin" dedi.
Protokolün imzalanmasının ardından Başkan Zolan ve beraberindekiler, tarihi Adil Beştaş Evi'nde incelemede bulundu.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Denizli'de şehit yakını ve gaziye Devlet Övünç Madalyası