Büyükşehir'in 'Köyde Hayat Var' projesi İbradılılarla buluştu

Büyükşehir'in 'Köyde Hayat Var' projesi İbradılılarla buluştu

Büyükşehir'in 'Köyde Hayat Var' projesi İbradılılarla buluştu

04 Temmuz 2021, Pazar 18:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin, geleneksel kültürün, tarımın ve üretimin sürdürülebilirliği ilkesiyle başlattığı 'Köyde Hayat Var' projesi İbradı'da gün boyu süren etkinliklerle hayat buldu. Üreticilere kovan desteği sağlanırken, saha denetimi, etüt çalışması, hayvanlara dış parazit uygulaması yapıldı. Etkinlikler akşam da mahalli sanatçı konseri ve AŞT'nin 'Düğün Hatırası' oyunu ile sona erdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma anlayışı kapsamında Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Köyde Hayat Var' projesi İbradı ilçesinde devam etti. Proje kapsamında ilk olarak İbradı merkez ve Ormana mahallesinde üreticilere arı kovanı dağıtıldı. Arı üreticileri daha fazla bal üretecek olmanın mutluluğunu yaşadı.

ETÜT ÇALIŞMASI YAPILDI

Arı kovanı dağıtımının ardından tarımsal sulama suyu etüt çalışması yapıldı. Büyükşehir Belediyesi İbradı Atıksu Arıtma Tesisi'nden çıkan atık suyun tarımsal sulamada kullanılabilmesine yönelik etüt çalışması yapıldı.

Daha sonra İbradı Eynüf Ovası'na geçildi. Bölge hayvancılığı için önemli bir yere sahip olan mera alanında çekirge istilası olması nedeniyle biyolojik mücadele kararı alındı. Büyükşehir Belediyesi biyolojik mücadele kapsamında bölge çiftçisine hindi dağıtılarak çekirgelerle mücadele edilecek. Çekirgenin doğal düşmanı olan hindi ile doğal yöntemle mücadele edileceğini belirten ARGE Şube Müdürü Deniz İlaslan Çürek, 20 bin 600 dekarlık alanda çalışmaya başladıklarını söyledi. Sürdürülebilir tarım için doğru teknikleri kullandıklarını anlatan Çürek, hindiciliğin bölgede çekirge istilası için kullanılacağını ayrıca geliştirileceğini söyledi.

HAYVANLARA DIŞ PARAZİT UYGULAMASI

Köyde Hayat Var Projesi kapsamında daha sonra İbradı Aydınyayla Maşat bölgesinde küçükbaş hayvanlara dış parazit uygulaması yapıldı. Dış parazit uygulaması ile küçükbaş hayvanların, bit, kene, pire gibi parazitlerden korunması sağlanıyor.

İBRADI BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ AÇISINDAN ÖN PLANDA

Köyde Hayat Var projesiyle Antalya'nın tüm ilçelerinde, köyden mahalleye dönen kırsal yerleşim alanlarını gezerek tarımın ve üretimin sürdürülebilirliğini hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, ürün çeşitliliği ve alternatif gelir kaynağı oluşturmak için İbradı mahallelerine dağıtılan dut fidanı, lavanta, adaçayı fidesi alanlarında inceleme yapıldı.

AŞT KIRDI GEÇİRDİ

Tüm gün süren etkinlikler akşam da devam etti. Günün sonunda Antalya Şehir Tiyatroları 'Düğün Hatırası' isimli köy seyirlik oyununu İbradılılar için sahneledi. Aylin Arslan ve İkbal Acun'un yazdığı oyun, İbradı Meydanı'nı dolduran vatandaşları kahkahaya boğdu.

Yerel sanatçıların yer aldığı konserde ise vatandaşlar eğlenceli saatler geçirdi. İbradı halkı, konser ve tiyatro için Büyükşehir belediyesine teşekkür etti.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düğün magandasına suçüstü