Büyüleyici fotoğraflarla dünyanın en derin ve en eski gölü Baykal

Sibirya’nın güneyinde bulunan Baykal Gölü, 1642 metre derinliğiyle dünyanın en derin gölü olma özelliğini taşıyor. Bunun yanında Baykal, dünyadaki en eski ve en temiz göl. Gezegenimizin en büyük tatlı su kaynağı…

23 Ocak 2017, Pazartesi 09:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fotoğrafçı Kristina Makeeva imzasını taşıyan fotoğraflar, üzeri buzla kaplı bu doğa harikasına daha yakından bakmamızı sağlıyor. Bakar bakmaz da büyüleniveriyoruz.

“Geziyi planlarken bu kadar harika, görkemli ve masalsı olacağını tahmin etmiyorduk. Güzelliğiyle öyle bir kendimizden geçtik ki orada bulunduğumuz 3 gün boyunca neredeyse hiç uyumadık.” diyor Makeeva.

Makeeva, gölün 600 km uzunlukta olduğunu ve üzerindeki buzun 1-5-2 metreyi bulduğunu söylüyor: “Bu buz aşağı yukarı 15 tonluk bir taşıtı kaldırabilir.” Göl yüzeyindeki buzda arada bir çatlaklar oluştuğunu ve oluşan her bir çatlağın gök gürültüsü veya silah sesini andıran bir ses çıkardığını da anlatıyor. Bu kırıkların uzunluğu 10 ile 30 metre arasında değişiyor.

Baykal Gölü’nün üzerindeki buz Mayıs ayına kadar duruyor. Ama Nisan ayından itibaren, buzun üzerinde dolaşmak tehlikeli hale geliyor. Buzun içindeki baloncuklar ise algler tarafından üretilmiş metan gazı yüzünden meydana geliyor.

“Gölün farklı yerlerinde buz farklı desenler alıyor. Bunun sebebi, suyun katman katman donması. Özellikle buzun içinde bir balık ya da bir dal görmek çok ilginç. Baykal Gölü dünyanın en transparan gölü. Bu doğru.

Gölün dibine kadar her şeyi görebilirsiniz: balık, yeşil taşlar, bitkiler, girdaplar. Su o kadar temiz ki 40 metre derinlikteki bazı şeyleri bile görebilirsiniz.” (Kaynak: nolm.us)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Otomobilini karavana çevirdi, hayallerinin peşinden gidiyor