'Büyü'lü soygun

Halkın büyüye düşkünlüğünden ilham alan uyanıklar 'soygun çetesi' kurdu

06 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

BU ÇAĞDA BU SAFLIK
İstanbul’da akrabalardan oluşan bir çete, bazı vatandaşların saflığından, fala, büyüye düşkünlüğünden faydalanarak çok sayıda soygun yaptı.

Çete, daha çok yaşlıları ve yeni evlileri kurban seçiyordu. Kurbanları hakkında bilgi topladıktan sonra kapılarını çalıyorlardı. Ev sahiplerine “Sizde büyü var, altınlarınızı getirin, okuyup üfleyelim de kimse çalamasın” diyorlardı. Kurbanlar altınlarını getiriyordu.

YUMURTA YÖNTEMİ
Çete üyeleri bir beze sardıkları altınları okurken, ev sahibinden büyünün bozulması için haşlanmış yumurta veya domates istiyordu.

Kurbanların gözünü boyamak için yumurtayı veya domatesi sıkarak el çabukluğu ile içinden muska çıkmış gibi yapıyorlardı. Bu numaralar sırasında altınları çalıyorlardı.

ETERLE BAYILTTILAR
Çete bazı kurbanlarını ‘falına bakalım, büyü bozalım’ diye kandırırken bazılarının dini duygularını istismar ediyordu. Uyanıklar “Hac’dan geldik. Elimizi öperseniz hayır işlemiş olursunuz, tüm dilekleriniz kabul olur” diyordu.

Çete üyeleri, eter sürdükleri ellerini öpen kurbanlarının ağızlarını kapatarak bayılmalarını sağlıyordu. Sonra evdeki altınlarla paraları alıp kaçıyorlardı.

Çete bazı kurbanlarını da “Çocuğumuz olmadığı için mevlit okutacağız, bu yüzden şeker ve para topluyoruz” diye kandırıp evlerine giriyordu.


DÜĞÜNDE TAKIYORLARDI
Falcı, büyücü çete üyeleri düğünlerinde de çaldıkları altınları birbirine takıyordu. Çete, 13 yaşındaki kız ile Volkan M.’nin (20) Gebze’deki düğününde sabaha kadar eğlenmişti.

Çeteden Suna ile Aysel, gelinle damada altın ve para takarken kameraya gururla poz vermişti! Polis, çeteyi çökertmek için İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de 16 adrese e? zamanlı baskınlar yaptı.

Çete lideri Dursun P. (63) ile 17’si kadın 42 elemanı gözaltına alındı. Baskında 17 altın bilezik, çok sayıda küpe, yüzük, silah, uyuşturucu ve büyü yapımında kullanılan malzemeler ele geçti.

Ali AKSOYER/DHA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.