Buz gibi suya daldılar

Rusya'nın başkenti Moskova'da Ortodoks Hristiyanlar, "günahlarından arınmak için" soğuk havada buzlu suya girdi

19 Ocak 2015, Pazartesi 12:00
A A

Ortodoks Hristiyanlar tarafından, Hz. İsa’nın vaftiz edildiğine inanılan 18 Ocak gecesi suya girme törenleri, ülkede kış mevsimi yaşandığı için oldukça soğuk havada gerçekleştiriliyor.

Gece başlayıp sabaha kadar devam eden ve bu şekilde günahlardan arınıldığına inanılan törenlerde renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Bu sene havanın geçen senelere göre daha sıcak olması nedeniyle, törenlere çocuklar da katıldı.

BİNLERCE KİŞİ BUZLU SUYA GİRDİ

Başkent Moskova’daki bir gölde oluşturulan özel bölümde toplanan binlerce kişi, günahlarından arınacakları inancıyla "kutsanmış suya" girdi.

Tören, din adamlarının dua ettikten sonra suyu kutsamasıyla başladı. Akşam saatlerinden itibaren göle gelmeye başlayan Moskovalılar, suyun kutsanması töreninin ardından sırayla buz gibi suya girdi. Günahlarından arınacakları inancıyla suya girenler, kurallar gereği 3 kere suya batıp çıktı. Suya girilen yerlerde, özel kıyafetli dalgıçlar da hazır bulundu.

SOĞUK HAVAYA ALDIRIŞ ETMEDİLER

Törene katılarak buzlu suya giren Konstantin isimli genç, inançları gereği bu gece suyun kutsandığını belirterek, "Bu vaftiz günlerinde havanın soğuk ya da sıcak olmasına bakmayın. Suya girin yeter, manevi olarak rahatladığınızı hissedeceksiniz" dedi.

Alyona Vladimirovna ise "Kızımla 2 senedir ayinlere katılıyoruz. Biraz çekiniyorduk ama tanrı bize yardım etti, herkese tavsiye ederim" ifadelerini kullandı.

Kristina da tarif edilemez duygular içinde olduğunu ifade ederek, suyun soğukluğunu hissetmediğini aktardı.

İvan Vasilyeviç bu sene havaların geçen seneye göre daha sıcak olduğunu kaydederek, "İnancımın gereğini yerine getirdiğim için mutluyum" dedi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.