Buzdolabı düzeni nasıl olmalı?

Buzdolabında kullanılan ürünleri doğru yerleştirirseniz hem ömrü uzar hem de kullanımı kolaylaşır. Peki, buzdolabı nasıl düzenlenir? Buzdolabı düzeni nasıl olmalı? Detaylar haberimizde.

04 Temmuz 2020, Cumartesi 17:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her evin kendine ait bir düzeni olduğu gibi buzdolabınında sahibine ait bir düzeni vardır. Fakat bazı ufak birkaç tüyo ile buzdolabındaki besinlerin ömrünü uzatabilir, kullanımını kolaylaştırabilirsiniz.

Kapı: Buzdolabındaki en sıcak alandır, bu yüzden en az bozulabilir ürünler stoklanmalıdır: Hardal, mayonez, soya sosu, turşu, salata sosu, reçel, fındık ezmesi...

Üst raf: Tuhaf boyutlu, başka yere sığmayacak ve çok soğumasına gerek olmayan ürünler stoklanmalıdır. Ayrıca, arta kalanlar için kullanışlı bir bölümdür. Bunları rafın her zaman aynı bölümünde tutun ki kullanmayı unutmayın.


Orta raf: Göz hizasında olan bu bölüm havuç ve humus gibi sağlıklı atıştırmalıklar için birebirdir. Ayrıca, ısı ılımlı olduğu için yumurtalar için de ideal alandır.


Et çekmecesi: Şarküteri etleri ve peynirlerini buraya stoklamak diğer gıdalar ile çapraz kirlenmeyi önler. Yapılan araştırmalarda, şarküteri gıdalarının bakteri kaynaklı hastalıklarla bağlantısı bulunmuştur. Eğer buzdolabınızda bir et çekmecesi yoksa söğüşleri en soğuk olan en alt katta muhafaza edin.


Alt kat: Taze veya çözülmüş çiğ etleri buraya koyun ki suları diğer besinlerin üzerine damlamasın, akmasın. Sütler de yoğurt gibi diğer süt ürünleri ile birlikte genellikle en soğuk nokta olan en alt katın arka tarafına konulabilir.

Sebze çekmecesi: Sebzeleri yüksek nemli, meyveleri düşük nemli alana yerleştirin. Elma, avokado, kavun, şeftali, armut gibi bazı meyvelerin etilen gazı yaydığını unutmayın. Bu gaz, brokoli, kuşkonmaz, havuç, salatalık, patlıcan, yeşil fasulye, marul ve diğer yeşillikler gibi hassas yiyeceklerin daha çabuk çürümesine neden olur. Etilen salgılayan meyveleri olgunlaşıncaya kadar oda sıcaklığında saklayıp, sonra buzdolabına koymak, taze kalma sürelerini uzatır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Diş fırçası doğru şekilde nasıl muhafaza edilir?