Buzdolabında neleri saklamalı, neleri saklamamalı?

Yiyecek atığı miktarını azaltmak amacıyla İngiltere'de kurulan 'Love Food Hate Waste' isimli oluşum, nelerin buzdolabında tutulması, nelerin tutulmamasına dair önerileri paylaştığı bir kılavuz hazırladı. Buna göre, ketçap ve hardal gibi sosların buzdolabı dışında muhafaza edilmesi gerektiği, mantarlar ise bir kurulama bezinin içinde buzdolabında tutulması gerekiyor.

05 Mart 2020, Perşembe 15:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sadece 5'te bir araştırıyor

Sadece 5'te bir araştırıyor

Tüketici hakları konusunda topluma bilinç kazandırmayı kendine hedef edinen Which?'in yürüttüğü bir araştırmaya göre, insanların yalnızca 5'te biri, hangi gıdayı nerede saklayacağına dair bilgileri araştırıyor. Evlilik oranlarının son yıllarda patladığı ve aile oluşumunun giderek daha sağlıklı beslenmeye özendirildiği günümüzde, gıdaların ne şekilde satın alınacağı ve saklanacağı merak edilen konular arasında. 

Yumurta

Yumurta

Siteye göre yumurtaların en iyi saklanabileceği yer buzdolabı. Bu konuda tartışmaya yer yok. 

 Mantar

Mantar

Nemli ortama alışık mantarların ise aslında bez içinde saklanması fikri düşününce kulağa çok da mantıksız gelmiyor. Ya alındığı ambalajın içinde kalması, kağıt bir kese ya da kurulama bezine sarmak mantarları uzun süre canlı tutmanın en iyi yolu. 

Muz, ananas ve diğer meyveler

Muz, ananas ve diğer meyveler

Muz ve ananası buzdolabına koymaktansa oda sıcaklığında bir meyve kasesinde tutmak, muhafaza için en doğru yol. Ancak diğer meyve ve sebzeler için aynı şeyi söylemek yanlış olur. Geri kalan meyveler ve sebzelerin raf ömrünü uzatmak için buzdolabında saklamak gerekiyor. Ancak yemeden önce oda sıcaklığında bekletmek pişmelerini kolaylaştırırken, lezzetlerinin de artmasını sağlıyor.

Patates ve soğan

Patates ve soğan

Patates ve soğan konusunda annelerimizin izinden gitmek en doğrusu. Uzmanlar, patates ve soğanı bez çantada stoklamanın en sağlıklısı olduğunu belirtiyor. Taze soğanın yeri ise her zaman buzdolabı. 


 Ambalajlı soslar

Ambalajlı soslar

Love Food Hate Waste uzmanları, ketçap, soya sosu, zeytinyağı, turşu gibi gıdaları, ambalajlarının üstünde buzdolabında saklama tavsiyesi olsa da serin, kuru ve günışığının vurmadığı bir yerde saklamanın raf ömrünü uzatacağını savunuyor. 


Ekmek ve diğer unlu mamüller

Ekmek ve diğer unlu mamüller

Ekmeği buzdolabında saklamak küflenmesine engel olsa da daha hızlı bayatlamasına neden olacaktır. O yüzden ekmekler ve diğer unlu mamüller için bir kutu tutmak, oldukça mantıklı. 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020 cafe restoran trendleri