Buzdolabınızdaki besinleri doğru saklıyor musunuz? Hangi besinler bir arada saklanmamalı?

Beslenme ve Diyet Uzman Dilara Koçak, besinlerden maksimum faydayı sağlamak için saklama koşullarına büyük önem verilmesi gerektiğini, bu noktada da buzdolaplarına büyük rol düştüğünü söylüyor. Peki bizler besinleri en sağlıklı şekilde saklamamız için tasarlanan buzdolaplarımızı doğru kullanıyor muyuz? Buzdolaplarının sağladığı nemin, besinlerin taze ve sağlıklı kalması için gereken temel şart olduğunu belirten Koçak, hangi besini nasıl saklamamız gerektiğini anlattı. Bazı sebzelerimizin hangi nedenlerle daha hızlı çürüdüğünü açıkladı. Sebzelerimiz neden çabuk çürüyor? Muz nasıl saklanmalı? İncir, şeftali gibi meyvelerin dayanma süresi nasıl uzatılır? İşte buzdolabında hangi besinin nasıl saklanması gerektiğine dair pratik bilgiler!

05 Eylül 2021, Pazar 11:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Besinleri doğru saklayın, daha sağlıklı yaşayın

Besinleri doğru saklayın, daha sağlıklı yaşayın

Besinleri saklama yöntemlerinin onların sağlık faydalarından yararlanmak için önem taşıdığını biliyoruz. Beslenme ve Diyet Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, bu noktada, buzdolaplarına büyük rol düştüğünü hatırlatıyor. Örneğin besinlerin maruz kaldığı nem miktarına dikkat etmenin, gıdaları mümkün olduğunda uzun süreli korumanıza yardımcı olacağını söylüyor.

Meyve ve sebzelikler, nemi buzdolabının geri kalanından daha yüksek oranla korumak üzere tasarlanmıştır, böylece bu bölmelere konan ürünler daha uzun süre dayanır. Bazı buzdolaplarının, hava akışını artırarak veya azaltarak nem seviyelerini kontrol etme özelliği de bu noktada önem kazanıyor. Ancak Dilara Koçak, farklı ürün türlerinin farklı depolama ihtiyaçları olduğunu da unutmamak gerektiğini belirtiyor.

Besinleri doğru saklamak gıda israfını da öner

Besinleri doğru saklamak gıda israfını da öner

Beslenme ve Diyet Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, depolanan gıdaların daha uzun süre korunmasına ve gıda israfının azaltılmasına yardımcı olmak için bazı yöntemler öneriyor. İşte Dilara Koçak'ın besinleri doğru saklama yöntemleri için sıraladığı yöntemler...

Etilen gazı üreten sebze ve meyvelerle etilene duyarlı olanları ayrı muhafaza edin

Etilen gazı üreten sebze ve meyvelerle etilene duyarlı olanları ayrı muhafaza edin

Etilen gazı üreten sebze ve meyveleri, etilene duyarlı olanlardan ayırmak gerekiyor. Doğal yollarla üretilen bu gaz, depolama süresini kısaltarak bozulmalara sebep olabilir. Çünkü etilen gazı bazı meyve ve sebzelerin olgunlaşmasını hızlandıran doğal bir gaz.

Olgunlaşma sırasında etilen gazı üreten yiyeceklere muz, avokado, kavun, şeftali, kayısı, armut, elma, erik, domates, ayva ve inciri örnek verebiliriz. 

Etilene duyarlı sebze ve meyveler olan kabak, bezelye, ıspanak, brokoli, marul, salatalık, karpuz, bakla ve biber gibi gıdalarla yukarıda saydığımız besinleri aynı yerde muhafaza ettiğinizde bozulmalarını kolaylaştırmış olursunuz. 

Bu besinleri etilene duyarlı olan besinlerle bir arada tuttuğumuzda, bazı besinlerin daha hızlı bir şekilde bozulduğunu, çürüdüğünü siz de görebilirsiniz. 

Bu nedenle bu besinleri saklarken bir arada tutmamalısınız


Muzu buzdolabında saklamayın

Muzu buzdolabında saklamayın

Muzları buzdolabında saklarsanız, olgunlaşmayı durdururlar ama kabukları kararır. Çok yumuşak olmadıkça onları tezgahınızın üzerinde tutun.

Olgunlaşmış şeftatileri birbirine temas ettirmeyin

Olgunlaşmış şeftatileri birbirine temas ettirmeyin

Olgunlaşmış şeftaliler birbirine temas ederlerse çürüme sürelerinin hızlanacağını da unutmayın. Eğer zamanında tüketemezseniz reçel yapabilir veya yıkadığınız şeftalileri dondurarak buzlukta 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Orman meyvelerini dondurucuda saklayın

Orman meyvelerini dondurucuda saklayın

Çilek, böğürtlen gibi kırmızı meyveler uzun süre saklandıklarında çürümeye daha meyilli olduklarından bu meyveleri dondurarak saklayabilirsiniz.

İnciri taze tüketin veya buzlukta saklayın

İnciri taze tüketin veya buzlukta saklayın

İncirin çok çabuk bozulabilen bir meyve olduğunu unutmayın, fazla miktarda satın aldıysanız 6 aya kadar ister soyulmuş, ister dilimlenmiş, isterseniz tüm olarak buzlukta saklayabilirsiniz.

Kök sebzeleri nemli sebzeliklerden uzak tutun

Kök sebzeleri nemli sebzeliklerden uzak tutun

Patates, tatlı patates, soğan ve kuru sarımsak serin ve kuru koşulları tercih eder, bu nedenle onları nemli sebzeliklerden uzak tutun. Yani bu besinleri buzdolabınızda saklamanıza gerek yok.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En kolay bulaşık makinesi temizleme yöntemi