Bylock'u geliştiren Taşkın'ın tutuklanması istendi

PDY terör örgütünün haberleşme için kullandığı bylock programının yazılımcısı yardımcı doçent İhsan Taşkın tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi

20 Ekim 2016, Perşembe 14:00 Son Güncelleme:
A A
Bylock'u geliştiren Taşkın'ın tutuklanması istendi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından ByLock programına ilişkin yürütülen soruşturma sürüyor. Elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda ByLock programının yazılımcısı olduğu belirlenen İhsan Taşkın gözaltına alındı.

Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılık sorgusunun ardından şüpheli "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Şüphelinin TÜBİTAK'ta uzman araştırmacı olarak çalıştığı, daha sonra Marmara Üniversitesi'ne yardımcı doçent kadrosuyla atandığı, buradan da FETÖ darbe girişiminin ardından görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi. TÜBİTAK'taki görevinde kriptoloji konusunda özel yeteneklere sahip üst düzey görevde bulunan şüphelinin, bu konuda devlet sırrı niteliğinde çok sayıda projede çalıştığı belirtildi.

Şüphelinin, iş yerinde FETÖ'nün "sohbet abiliği"ni yaptığı, TÜBİTAK'taki personelle ilgili bilgi topladığı, FETÖ'den firari olarak aranan Şerif Ali Tekalan, Hayrettin Bahşi ve Yahya Serin ile bir dönem birlikte kaldıkları kaydedildi.

AA-DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Erdoğan ve Tebbun’dan ortak basın toplantısı