Çabuk acıkmamak ve susamamak için sahurda tüketmekten kaçınmanız gereken 8 yiyecek

Oruç süresinin uzunluğunu ve havaların giderek daha da ısınacağını göz önünde bulundurarak sahurda tüketeceğimiz besinlere daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Özellikle çabuk acıktıran, tuzlu gıdalardan ve doğru bilinen yanlışlardan kaçınmak oruç tuttuğumuz sürede daha çabuk acıkmamızı ve susamamızı engelliyor...

16 Mayıs 2018, Çarşamba 13:25
A A
Şarküteri ürünleri

Şarküteri ürünleri

Çok fazla protein içeren bu ürünler vücudun sindirim için gereğinden fazla su kullanmasına yol açarlar ve bu yüzden sahurda tükettiğinizde gün içinde daha çok su ihtiyacı duyarsınız.

Tuzlu peynirler ve zeytinler

Tuzlu peynirler ve zeytinler

Tuz içeriği yüksek peynir ve zeytin çeşitleri gün içinde sizi gereğinden fazla susatacağından sahurda mutlaka tuzsuz çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Doğru bilinen yanlış: Çay ve kahve tüketimi

Doğru bilinen yanlış: Çay ve kahve tüketimi

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayacağı düşünülerek bol bol tüketilen çay ve kahve gibi içecekler aslında daha çok tuvalete gitmemize ve sıvı kaybına yol açabilirler. Bu yüzden sahurda çok fazla çay ve kahve tüketmemekte fayda var...

Tüm kızartmalar ve hamur işleri

Tüm kızartmalar ve hamur işleri

Sahurda en çok kaçınmamız gereken yiyeceklerin başında yağda kızartılmış olanlar ve ağır hamur işleri geliyor. Yağlı yiyecekler ve hamur işleri gün içinde susuzluğunuzu artırmakla kalmayıp kilo almanıza ve mide sorunları yaşamanıza yol açar.

Patates

Patates

Tok tutan bir yiyecek olduğuna inanılan patates gerçekte bizi daha çabuk acıktırıyor. Bu yüzden sahurda kaçınılması gereken besinlerden biri.

Ramazan pidesi

Ramazan pidesi

İftar sofralarımızın baş tacı olsa da sahurda pide yemekten kaçınmak gerekiyor çünkü glisemik indeksi yüksek olan pide bizi daha çabuk acıktırıyor. Sahurda pide yerine tam tahıllı ekmek tüketmelisiniz.

Bal, reçel

Bal, reçel

Şeker içeren bu yiyecekler kan şekerinizi hızlıca düşürür ve bu da sizi daha hızlı acıktırır, daha çok susamanıza sebep olacaklarını söylemeye gerek bile yok...

Üzüm gibi şekerli meyveler

Üzüm gibi şekerli meyveler

Üzüm, karpuz, kavun gibi şekerli meyveler Ramazan sofralarında çok tercih edilse de sahur için uygun değiller çünkü içerdikleri şeker çabuk acıkmamıza sebep oluyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.