Cafer Erçakmak'ın mezarı açılıyor

Cafer Erçakmak'ın mezarı açılıyor

Sivas olaylarının firari sanığı olarak 18 yıldır aranan ve 5 gün önce Sivas'ta öldüğü ortaya çıkan Cafer Erçakmak'ın kimlik tespiti için mezarı açılıyor

15 Temmuz 2011, Cuma 09:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sivas Olayları'nın 1 numaralı sanığı olarak 18 yıldır aranan ve hafta başında Sivas'ta öldüğü ve gizlice toprağa verildiği ortaya çıkan Cafer Erçakmak'ın kimlik tespiti için mezarının açılması işlemleri başlatıldı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal etkinlikleri içen kente gelen misafirlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu çıkan ve 35 aydın, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici olmak üzere 37 kişinin öldüğü olayların kışkırtıcısı olduğu iddia edilen dönemin Refah Partili Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak'ın ölümü sonrası başlayan süreç çerçevesinde mezarn açılması işlemine başlandı.

Mahkeeme sürecinin davalıları adına Avukat Şenal Sarıhan tarafından Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonucu ölen kişinin Erçakmak olup olmadığıın belirlenmesi için mzarın açılması istenmişti.

Başvuruyu kabil eden Ankara 11'inci ğır Ceza Mahkemesi'nin Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği müzekkere doğrultusunda bu sabah saat 08.00 itibari ile polis ekipleri mezarlık alanında çalışma başlattı.

Olay yerine gelen ekipler, Cafer Erçakmak'ın mezarının bulunduğu geniş bir alanı güvenlik şeridi ile kapattı. Açılacak mezarın etrafı da branda ile kapatıldı.

Cumhuriyet Savcısının olay yerine gelmesiyle birlikte mezarın açılması işleminin başlayacağı öğrenildi. Cafer Erçakmak Interpol taragından kırmızı bültenle aranırken, hafta başında Sivas'ta yakınları tarafından gizlice toprağa verilmişti. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dibeybe: Türkiye'nin kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz