Çağdaş Atan, topu rakibe bırakmayı itibarsızlık olarak görüyor

Alanyaspor'un genç ve başarılı teknik direktörü Çağdaş Atan, Fanatik'e konuştu. Birçok konuda merak edilenleri cevaplayan Çağdaş Atan, oyun anlayışını ve bu anlayışı nasıl geliştirdiğini anlattı.

26 Şubat 2021, Cuma 11:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Oyun planımın merkezi 'geriden oyun kurmak'

Oyun planımın merkezi 'geriden oyun kurmak'

Geriden oyun kurma benim oyunumun olmazsa olmaz parçalarından biri. Teknik direktörlüğe karar verdikten sonra oyunumu kurgularken geriden oyun kurmayı oyun anlayışımın merkezine koymuştum. Geriden oyun kurmayla alakalı çok maç izledim, çok analiz yaptım. O yüzden bunu başarabileceğimi biliyordum.

"Bakasetas olmadan neler yapabileceğimi denemek istedim"

"Bakasetas olmadan neler yapabileceğimi denemek istedim"

Bakesatas'ın transferine onay verdim. Kulübe büyük bir gelir kaynağı olacaktı ve oyuncumun hayali büyük takımlara gitmekti. Bize ve oyunumuza büyük katkıları oldu. Hak ettiği kontratı aldı, ona başarılar diliyorum. Benim amacım kendimin büyük kontratlar alması değil oyuncularımızın büyük kontratlar alması ve market değerlerinin artması.

Bakasetas sonrası tabi ki güç kaybettik, skorer matematiği olan bir oyuncuyu kaybettik ama dinamizmi artırma, pas ritmini hızlandırma şansı yakaladık. Kendimi de denemek istedim. 10'suz neler yapabileceğim konusunda. Bakasetas gittikten sonra da iyi işler yaptığımızı düşünüyorum.

"Topu rakibe bırakmak işi itibarsızlaştırmak gibi"

"Topu rakibe bırakmak işi itibarsızlaştırmak gibi"

"Topu rakibe bırakma" terimi tamamen yaptığımız işi itibarsızlaştırmak gibi geliyor bana. Hem yaptığımız yüksek şiddetli presle rakiplerimizin oynamasına izin vermemeye çalışıyoruz hem de rakibin bizden topu çabuk almasına izin vermiyoruz. 3. bölgede en çok top kazanan takımız.

Oyunun her bölgesinde rakipten bir veya iki kişi fazla olarak bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu kadar çalışma, bu kadar oyun, bu kadar varyasyon ‘Topu rakibe bırakmayla’ karşılık bulmamalı diye düşünüyoruz.

"Türkiye'de oyun hızı çok yavaş"

"Türkiye'de oyun hızı çok yavaş"

Premier Lig ve son iki yılda özellikle İtalya ligini daha çok izliyorum. İtalya Ligi'nde özellikle hocalar derslerine iyi çalışıyorlar büyük bir değişim ve gelişim var. Matematik savaşlarına döndü. Sahanın her yerini kullanmaya başladılar. Bu liglere kıyasla bizim ülkemizde oyun ve topun hızı çok yavaş. Takımların hücumsal anlamda çok fazla varyasyonları yok. Geriden oyun kurmada kimse kendini üzmüyor. Geriden oyun kurarak risk almayı sevmiyorlar.

En ufak baskı gördüklerinde uzun toplarla savunmadan çıkmaya çalışıyorlar. Geçiş oyunundan ziyade kontratak oynamaya çalışıyorlar. Geriye yaslanıyorlar ve bu da bence oyunun kalitesini düşürüyor. Tabi ki her şey elindeki kadro kalitesi ve şartlarla alakalı, bunu kabul ediyorum. Biraz daha dersimize çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.

"Uzun süre sonra Avrupa'da çalışan ilk Türk hoca olmak isterim"

"Uzun süre sonra Avrupa'da çalışan ilk Türk hoca olmak isterim"

Benim Alanyaspor ile 3 yıllık sözleşmem var. Bu sözleşmeyi burada tamamlayarak büyük tecrübe kazanmak istiyorum. Son dönemde Avrupa'da çok önemli oyuncularımız çok önemli takımlarda oynuyor. Ama teknik direktör gönderemiyoruz. En son Fatih hoca Avrupa'da çalıştı. Uzun süre sonra Avrupa'da çalışan ilk teknik direktör olmak istiyorum.

Obradovic, Del Bosque ve Fink'ten etkilendim

Obradovic, Del Bosque ve Fink'ten etkilendim

Her zaman söyledim. Buradan bir kez daha belirteyim Sergen Hoca'ya teşekkür etmek istiyorum. Murat Hoca ile birlikte bana saha içinde sınırsız özgürlük verdi. Beşiktaş dönemi Del Bosque'den etkilendiğimi söyleyebilirim ama onun döneminde oyun çok farklıydı. Basel'e transfer olduktan sonra o dönemki teknik direktörümüz Thorsten Fink'ten etkilendiğimi söyleyebilirim. Barcelona'nın oynadığı total futbolu bize oynatmaya çalışıyordu. Ben ilk kez beklerin içeriye girişini onun sayesinde görme şansım oldu. O yüzden Thorsten Fink ve Del Bosque diyebilirim.

Basketbolu gerçekten seviyorum ve özellikle Euroleague'i takip ediyorum. Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes son dönemde çok formda. Bu iki takımın maçlarını izlemekten büyük keyif alıyorum. Bu arada Zeljko Obradovic'in liderliğinden esinlendiğimi de belirteyim. Özellikle saha kenarındaki duruşu, oyuncularına hakimiyeti ve oyuncular üzerindeki ağırlığından etkilendiğimi söylemek istiyorum.

Fanatik

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emre Kılınç'a 'İrfan Can' dopingi