Çağlayan: Rafineri için müracaat var

Çağlayan: Rafineri için müracaat var

05 Aralık 2012, Çarşamba 14:55
A A
Çağlayan: Rafineri için müracaat var

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin 20 Haziran’da devreye girmesinden 30 Kasım tarihine kadar STAR Rafineri haricinde 1925 adet teşvik belgesinin vergiye bağlandığını belirterek, "Bu vergiye bağlanan teşviklerde 23,7 milyar liralık sabit yatırım ve 77 bin 889 kişilik istihdam öngörülüyor" dedi.

Çağlayan, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Türkiye Ege Rafinerisi Stratejik Teşvik Belgesi (STAR Rafineri) takdim töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

STAR Rafineri’in teşvik belgesi iptaline ilişkin soruya Çağlayan, "Önceki belge 4,3 milyar liraydı. Yeni teşvik sistemi ve stratejik yatırımlardaki desteklerle bu belgenin değeri 6,6 milyar liradır. Bunun en büyük özelliği bu. Stratejik yatırım sistemine dönüşümüz, yatırımcıyı daha fazla şevklendirmek ve yatırım miktarını arttırmaktır. 1 Ocak 2012’den itibaren yapılan müracaatlar bu kapsam içine alınabilecek. Bu çerçevede bu yatırımlar geliyor. Rafineri konusunda bir başka müracaat daha var" diye konuştu.

Türkiye’yi önemli bir hat ve üs haline getirmek istediklerini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

"Petkim ve SOCAR’ın kendilerine ait çok önemli liman yatırımları var. Başbakanımızın katılımıyla inşallah bunun töreni de yapılacak. 2023’e giderken her alanda donanmış yatırım yapacağız. 2023’e kadar inşallah 3 nükleer enerji santrali yapacağız. Biri Mersin’de, diğeri Sinop’ta olacak. Çinlilerin çok önemli teklifleri var. Gündemde olan iki nükleer enerji santrali bittiğinde, 85 milyar kilovatsaat üretim yapacak. 85 milyar kilovatsaati bugünkü yapımızla doğalgaz ile üretirsek bunun maliyeti bize 4 milyar dolardır. Nükleerde maliyet yok denilecek kadar azdır. 130 milyar dolar enerji yatırımı yaparken, 110 milyar dolar da ulaşım alt yapı yatırımı yapacağız. Türkiye, sadece iki alanda 250 milyar dolar yatırım yapılacak bir ülke."

İspanya’nın, cirosu 18 milyar avro olan 3 şirketin Türkiye’de yatırım yapmak için çalışmalara başladığını ifade eden Çağlayan, "Attığımız tohumların karşılığını alıyoruz. AK Parti iktidarı, dünyanın önemli krizden geçerken Türkiye’nin ihracatını arttırması yaptığımız çalışmaların son derece önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

-"1925 teşvikten 23,7 milyarlık yatırım öngörülüyor"-

Teşvik sisteminin 20 Haziran’da devreye girdiğini anımsatan Çağlayan, şunları söyledi:

"20 Haziran ile 30 Kasım itibariyle yeni dönem teşviğiyle ilgili notları aktarayım. SOCAR yatırımı hariç, 1925 adet teşvik belgesi vergiye bağlandı. Bu vergiye bağlanan teşviklerde 23,7 milyar liralık sabit yatırım ve 77 bin 889 kişilik istihdam öngörülüyor. SOCAR’ın dünyadaki en büyük yatırımı Türkiye’yedir, bu da Azerbaycan’dan (Azerbaycan’ın Türkiye’ye yaptığı yatırımdan) daha fazladır. 10 stratejik teşvik belgesinin, 2 tanesi yabancı, 7 tanesi yerli. Şu anda belgesini verdiğimiz Star Rafinerisi dahil olmak üzere 10 stratejik yatırım başvurusu var. Bugün SOCAR’a belgesini verdik. Diğer 9 tanesinin incelemesi devam ediyor. Tamamı 15 milyar lira civarında yatırım teşvik kapsamına sahip. Rafineri, bakır, petro kimya, otomotiv, makina imalatı, seramik, ilaç ve kağıt üretimini kapsıyor. Bu sektörler bizim incelememiz kapsamında ortaya çıkan alanlardır."

"10 stratejik teşvik başvurusunun içinde bir rafineri başvurusu daha mı var?" sorusuna Çağlayan, "Bu bilinen TÜPRAŞ’ın kapasite arttırım projesidir. Başka rafineri müracaatlarının gelme ihtimali de var" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Frankfurt Otomobil Fuarı