Çağlayan: Saati Reza Sarraf aldı...

Çağlayan: Saati Reza Sarraf aldı...

17 Aralık operasyonunun ardından rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'na verdiği ifadede, "Parasını kendim ödedim, vaktim olmadığı için yurtdışından işadamına (Reza Sarraf) getirttim" dedi

05 Aralık 2014, Cuma 09:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

17 Aralık sürecinde rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu iddiaları araştırmak amacıyla kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’na ifade verdi.

Meclis Soruşturma Komisyonu, eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ile Erdoğan Bayraktar’ın ardından dün Zafer Çağlayan’ın da ifadesini alarak savunma oturumlarını tamamladı. Çağlayan’ın iki avukatıyla yaptığı savunma, 1 saat 45 dakika sürdü. Çağlayan, 17 Aralık’tan sonra prostat kanseri olduğunu, tedavi gördüğünü belirterek, “Bunlar İstanbul ’da araştırıldı, soruşturuldu, takipsizlikle sonuçlandı. Ortada mesele kalmadı. Aslında şu anda yatakta olmalıydım. Sırf sizlere, Meclis’e saygım ve nezaketimden dolayı geldim” dedi. Çağlayan, servetiyle ilgili bazı sorulara yazılı yanıt göndereceğini belirtti.

SARRAF SORULARI YANITSIZ KALDI

Milletvekillerinin, “Her iş adamının evine yemeğe gider misiniz, Reza Sarraf'ın evine yemeğe gittiniz mi? Muş’taki okul açılışına Sarraf'ın uçağıyla mı gittiniz? Sarraf bakanlıkta sizi ziyarete geldi mi?” soruları üzerine yanıt vermek istemediğini söyleyen Çağlayan, Zarrab’ın hediye ettiği piyano ve 700 bin liralık saatle ilgili olarak ise “Piyanoyu Zarrab hediye etti, ama parasını ödedim, hatta eşimin parasıyla ödedim. Saat takmayı severim, alırım. Benim işim çok, yoğun çalışıyordum. İşadamından rica ettim, yurtdışından getirtti. Ama parasını kendim elden ödedim” dedi.

‘OĞLUM, BENİM DIŞIMDA’

“Ben sanayi odası başkanlığı yaptım, yüzlerce işadamını tanırım, Reza Sarraf da bunlardan birisi” diyen Çağlayan, oğlu Kaan Çağlayan’a Sarraf'ın çantayla 2 milyon Euro, 2 milyon dolar ve 1.5 milyon TL rüşvet gönderdiği iddiasının anımsatılması üzerine, tapelerin hukuka aykırı olduğunu, oğlunun Sarraf'la bir iş ilişkisi varsa bunun kendisinin dışında olduğunu söyledi.

Kardeşi Şenol Çağlayan’ın hesabına Reza Sarraf'In adamı Abdullah Happani’den 2 milyon 645 bin lira gönderildiğine ilişkin tapelerin anımsatılması üzerine de, “Bunlar benim dışımdaki konuşmalar, bu soruşturma komisyonunun kapsamı alanında değil” dedi. 

Eski Bakan, Sarraf’ın işleri karşılığında Halkbank’ın komisyon tarifesinin değiştirilmesiyle ilgili iddiaya da yanıt vermeyeceğini söyledi.

Toplantıda Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’nün malvarlığıyla ilgili sorusuna Çağlayan’ın “Yasalar çerçevesinde bu soruları sorabilirsiniz” demesi üzerine küçük bir gerginlik yaşandı. Köylü, “Komisyon olarak her şeyi sorarız” karşılığını verdi. (Radikal)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ardahan’da güvenlik toplantısına katıldı