Çakma çanta alana hapis

Çakma çanta alana hapis

24 Ağustos 2009, Pazartesi 13:05
A A

İtalya ve Fransa’da artık sadece sahte ‘marka’ ürünleri satanlar değil, alanlar da cezaya çarptırılacak. Ünlü markaların çanta, gözlük, saat, ayakkabı gibi ürünlerinin ‘çakma’larını satın alan turistler de ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Bu konuda tavrı en sert olan ülke Fransa. Fransa’da ‘çakma’ ürünle yakalanmanın bedeli ya 300 bin euro (yaklaşık 639 bin TL) para cezası ya da 3 yıl hapis. Yetkililer “İşin en zorlu kısmı, tüketicileri sahte ürün satın almanın kötü bir şey olduğuna ikna etmek. Sahte ürünlerin
yapıldığı malzemeler sağlığı olumsuz etkiliyor, ölüme yol açabiliyor” dedi.

SAHTECİLİK ARTTI

Avrupa Birliği raporuna göre gümrüklerde geçen yıl el konulan sahte ürün miktarı 178 milyon adet. Sahte ürün üretiminde ilk sırayı yüzde 2600 artış oranıyla DVD sektörü alıyor. Raporda, sahte ürün tüketiminden en çok otomotiv, parfümeri, ilaç, sigara, alkol, hazır giyim ve ayakkabı gibi sektörler olumsuz yönde etkileniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.