'Çalış senin de olur' isyanı!

Fransa'daki isyan dalgası dinmiyor. Akaryakıt vergilerini protestoyla başlayan eylemler sınıfsal mücadeleye dönüştü. Fransa’nın ‘hor görülenleri’, zenginlerin koruyucusu olarak gördükleri Macron’un karşısına dikildi. Gelir dağılımındaki adaletsizliği eleştirenlere ‘Çalış senin de olur’ gibi yanıtlar veren Macron ise geri adım atmıyor. İşte günlerdir süren protestonun bilançosu...

03 Aralık 2018, Pazartesi 08:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ekonomik koşulları protesto etmek amacıyla Fransa’da 2 haftadır yüz binlerce kişi ülkenin dört bir yanında yolları kapatıyor, polisle çatışıyor ve ‘Macron istifa’ sloganları atıyor.

1081 GÖZALTI!

1081 GÖZALTI!

Gösterilerde 158’i güvenlik görevlisi 890 kişi yaralandı, 1081 kişi gözaltına alındı ve 9 eylemci 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Sokağa dökülenlerin ortak noktası siyasi görüşleri değil.

NEDEN SARI YELEK?

NEDEN SARI YELEK?

Her arabada bulunması zorunlu olan sarı yelekten giyiyorlar. Vergilerin artmasıyla dizele 38, benzine 18 kuruş zam gelince araçlarını yola çıkarmakta zorlananlar, yelekleri alıp kendileri sokağa döküldü. Fosforlu yelekler; zenginlere yönelik servet vergisini kaldırıp, akaryakıta ek vergi getiren elit siyasetçilere neyi görmezden geldiklerini hatırlatmayı amaçlayan bir sembole dönüşmüş durumda.

MACRON NEFRETİN HEDEFİNDE

MACRON NEFRETİN HEDEFİNDE

Dünyanın en zengin ailelerinin bankacılığını yaparak yükselen Macron’un kibirli tavırları bir anda patlayan öfkenin temelini oluşturuyor. Macron’un; binlerce dolarlık takım elbise giymesine laf atan adamı ‘Çalış senin de olur’ diye azarlaması, işsizlerin çalışmak istemeyen tembeller olduğunu söylemesi gibi zengin olmayanları hor gören tavırları ilk günden beri tepki topluyor. Eylemcileri şiddet yanlısı olmakla suçlayan Macron ise geri adım atmayacağını dile getirdi.

Biber gazı kullanan polisin sert müdahalelerine karşın gösteriler 2 haftadır sürüyor.

TARİHİ ESERLER ZARAR GÖRDÜ

TARİHİ ESERLER ZARAR GÖRDÜ

Arc de Triomphe (Zafer Takı) içinde bulunan ve Fransa’nın sembolü olan Marianne heykeli büyük zarar gördü.

SEYAHAT UYARISI

SEYAHAT UYARISI

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı, Fransa'daki protestolara ilişkin bu ülkeye yönelik bir seyahat uyarısı yayımladı. Fransa'ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından başkent Paris başta olmak üzere şehirlerin gösteri alanlarından uzak durmaları, otoyol ve şehirler arası yollarda tedbirli davranmaları istendi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs aşısından sevindiren haberler geliyor