Çalışanlar için mutfakta pratik bilgiler

Çalışanlar için hem ev işleri, hem mutfak işleri için zaman ayırmak oldukça zor olabilir. İşte işinize yarayacak bazı tüyolar

05 Ekim 2021, Salı 18:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YEMEKLERİNİZİ SICAKKEN KAVANOZLARA DOLDURURSANIZ

YEMEKLERİNİZİ SICAKKEN KAVANOZLARA DOLDURURSANIZ

Et-tavuk-balık içermeyen sulu yemeklerinizi ve çorbalarınızı tıpkı kışlık konserve yapar gibi kaynar halde kavanozlara koyup ters çevirip soğuyana kadar beklettikten sonra buzdolabında 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Bu şekilde akşam da evde yemek yok derdinden kurtulmuş olursunuz. Eve gidip kavanozu açarak yemeği ısıtmanız yeterli olur.

YEMEKLERİNİZİ DONDURABİLİRSİNİZ

YEMEKLERİNİZİ DONDURABİLİRSİNİZ

Çok baharatlı olmayan, krema/süt içermeyen her yemeği ve çorbayı uygun kaplarda dondurarak saklayabilirsiniz. Kullanmak için 1 gece önceden buzdolabına alıp çözülmesini beklemeniz yeterli. Yine aynı şekilde yiyeceğiniz zaman ısıtarak tüketebilirsiniz.

BAKLAGİLLERİ ALIR ALMAZ HAŞLAYIN VE KALDIRIN

BAKLAGİLLERİ ALIR ALMAZ HAŞLAYIN VE KALDIRIN

Nohut ve kuru fasulyeyi kiler dolabına hapsetmek yerine alır almaz tamamını haşlayın. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya kaldırın. Pişirmek istediğinizde soğan ve salça kavurup suyla birlikte yeterli miktarda nohut veya kuru fasulye ekleyerek 10 dk. kadar kaynatmanız yeterli olacaktır.

Yukarıda da dediğim gibi yemek yapmak için bir soğan doğrayıp kavurmak bile neredeyse 15 dk. sürüyor. Bu süreyi kızaltmak için boş zamanlarınızda soğan doğrayarak dondurabilir ve kullanmak istediğinizde "çözdürmeden" doğrudan yağın içine atıp kavurmalısınız

KÖFTELERİNİZİ ÖNCEDEN HAZIRLAYIN

KÖFTELERİNİZİ ÖNCEDEN HAZIRLAYIN

Kıymayı çoğunlukla köfte olarak tüketiyorsanız satın aldıktan sonra hemen dondurucuya atmak yerine köftelerinizi hazırlayın ve öyle dondurun. Çözdürdükten sonra isteğiniz şekilde pişirerek tüketebilirsiniz.

HAMUR İŞLERİ

HAMUR İŞLERİ

Krema dolgusu içermeyen her türlü börek, poğaça, kurabiye ve keki dondurarak saklayabilirsiniz.

Buzdolabında 1 gece bekletip çözdürdükten sonra ister o haliyle isterseniz ısıtarak tüketebilirsiniz.

KAVRULMUŞ KIYMA

KAVRULMUŞ KIYMA

Bizim bey etsiz yemek yemez kategorisindenseniz eğer kıymayı az yağda kavurup dondurabilirsiniz. Bu şekilde yemeklerin içine çözdürmeden ekleyerek zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yazlık kışlık kıyafetleri kaldırma işini pratikleştirecek yöntemler